Özgürlüğe 'demagoji' diyen İnsan Hakları Vakfı

Özgürlüğe 'demagoji' diyen İnsan Hakları Vakfı.13614
  • Giriş : 01.03.2008 / 18:44:00

İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen, ''türban sorununu özgürlüğe indirgemenin, demagojiden ibaret olduğunu'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önen, ÖDP İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ''Nasıl Bir Laiklik'' konulu panelde, bir özgürleşme projesi olarak nitelediği laikliğin, Türkiye'nin karşısına ilk olarak, Islahat ve Tanzimat fermanlarıyla Batı tarafından Osmanlı Devleti'nin zorlandığı bir süreç olarak çıktığını ifade etti.

Güncel sorunlara ilişkin panelde sunduğu tüm görüşlerin, başkanlığını yürüttüğü vakfı temsil etmediğini, tümüyle kişisel görüşleri olduğunu belirten Önen, ''Türbanı özgürlüğe indirgemek, demagojiden ibarettir. Çünkü Türkiye'de bir ara dönem olarak, rejim hesaplaşması sürmektedir'' dedi.

Sorunun, 1950'lerden başlayarak Türkiye'nin NATO'ya kabulüyle ele alınması gerektiğini ifade eden Önen, bu tarihte ''emperyalist Batı'nın Türkiye ile komünizm karşısında bir yeşil kuşak oluşturmaya başladığını''; bunun, 1960 askeri darbesiyle kesintiye uğramasına karşın 1980 darbesiyle yeniden rayına oturtulduğunu ileri sürdü.

ÖDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Saruhan Oluç, başörtüsü meselesine laiklik çerçevesinden bakıldığında Türkiye'de egemen bir kesimin bunu özgürlük olarak, diğer egemen kesimin de korku yayarak rejim meselesi olarak gösterdiğini öne sürdü.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Göregenli ise başörtüsü meselesinin bir özgürlük sorunu olarak görülmesi gerektiğini,''ezilenden yana olması gereken sol ideolojinin, konuyu bu çerçevede değerlendirmesi gerektiğini'' ileri sürdü.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious