Özgürlüğü uygulayın diyen Özcan'ı istifaya çağırdılar

Özgürlüğü uygulayın diyen Özcan'ı istifaya çağırdılar.16209
  • Giriş : 29.02.2008 / 08:18:00

Toplantıda bulunan rektörlerin 23'ünün görev süresinin Temmuz ayında dolacak olması dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

198 üyesi bulunan ÜAK'ın olağanüstü toplantısına çok sayıda rektör katılmadı. Rektörlerden bazıları sadece temsilci göndermekle yetinirken, 198 kişinin çağrıldığı toplantıya 115 üye katıldı.Toplantıda 30 rektör bulunurken, bu rektörlerin 23'ünün görev süresinin Temmuz ayında dolacak olması dikkat çekti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen Üniversitelerarası Kurul olağanüstü toplantısının ardından Başkan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, toplantıya ilişkin bildiriyi okudu Bildiride, YÖK Başkanı Özcan'ın son dönemde rektörlere yönelik olarak sık sık soruşturmadan sivil amirliğinden söz ederek baskı yapmaya çalıştığı savunuldu. Bildiride, “Sayın Yükseköğretim Kurulu Başkanı bu davete uymadığı takdirde Sayın Cumhurbaşkanımız'dan üniversitelerimizin içine düşürüldüğü kaosun daha da büyümemesi ve Yükseköğretim Kurulu'nda hukukun üstünlüğünün geçerli kılınması için kendisini görevden almasını arz ederiz” denildi. Akaydın, “YÖK Başkanı'nın Anayasa değişikliğinin doğrudan uygulanması gerektiği söyleminin hukuki açıklaması olamaz” dedi.

GÖREVİMİZ DEĞİL AMA TOPLANDIK

“Üniversiteler ciddi bir sıkıntı yaşarken üniversiteleri toplantıya çağırması gereken YÖK Başkanı'ydı. Bugün yaptığımız toplantı hiçbir başka kurum kalmadığı için yapılan bir toplantıdır” diyen Akaydın, “ÜAK'nın bu gündemle bir toplantı yapmak görevleri arasında değildir. Ancak gerekçelerimiz var” diye konuştu.

Akaydın gerekçeyi, “T.C. üniversitelerinde çok ciddi bir sorun varsa, üniversitelerde çok ciddi kaos yaşanıyorsa ve bu durum eğitim akışını etkiler hale gelmişse, çağdaş, uygar, laik öğrenciler yetiştirmemize engel hale gelmişse elbette ÜAK toplanacak ve bu konudaki görüşlerini açıklayacaktır” sözleriyle açıkladı.

Aile boyu CHP'li çıktı

Başörtüsü yasağının bayraktarlığını yapan Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın CHP'li olduğu ortaya çıktı.

Deniz Baykal, Akaydın'ı 28 Mart 2009'da yapılacak seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday göstermeye hazırlanıyor.

BABASI CHP'Lİ ESKİ VEKİL

Çorum'lu olan Prof.Dr. Mustafa Akaydın'ın babasının da CHP'nin eski milletvekillerinden olduğu ortaya çıktı. Mustafa Akaydın'ın babası Emekli Kurmay Albay Ali Rıza Akaydın'ın CHP Çorum İl Başkanlığı'nın yanısıra 17. dönem Çorum Milletvekili olarak görev yaptığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın ablası Leyla Özhan'ın ise 22 Temmuz seçimlerinde CHP'den milletvekili adayı olduğu ortaya çıktı. 22 Temmuz seçimlerinde CHP'nin Çorum'dan 4. sıra adayı olan Leyla Özhan Meclis'e giremedi. Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın 28 Mart 2009'de yapılacak seçimlerde CHP'den Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious