Özgürlük bildirisine YYÜ'den 120 imza atıldı

Özgürlük bildirisine YYÜ'den 120 imza atıldı.27534
  • Giriş : 06.02.2008 / 13:05:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:52:44

Başörtü yasağının kaldırılması için başlatılan anayasa değişikliği paketine bazı üniversite rektörlerine karşı internet üzerinden başlatılan özgürlük manifestosuna imza atan öğretim üyesi sayısı 3 bini geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkenin en doğusunda bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden şimdiye kadar 120'nin üzerinde öğretim üyesi imza koydu.

ODTÜ Öğretim üyesi Prof. İhsan Dağı (ODTÜ) ve Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Şaban Çalış'ın http://universitedeozgurluk.blogspot.com internet sitesinde başlattığı imza kampanyası çığ gibi büyüyor.

Kampanyaya Türkiye'nin tüm üniversitelerinden farklı dünya görüşlerine ve bugün saat 10:00 itibariyle 3 bin kişi imza koydu. Bildiriye ilk imza koyanlardan arasında Ali Nesin, Nuray Mert, Levent Köker, Zühtü Aslan, Mümtazer Türköne, Atilla Yayla, Yasin Aktay, Ferhat Kentel, Ümit Cizre, Eser Karakaş, Elisabeth Özdalga gibi farklı yelpazeden isimler yer alıyor.

Bildiriye YYÜ'den bugün itibariyle 120 öğretim üyesi imza koydu. YYÜ'den ilk imzayı Doç. Dr. Nihat İnanç ile başladı. YYÜ'den imza atan bazı öğretim üyeleri Prof. Dr. Hasan Boynukara, Doç. Dr. Özkan Ünal, Prof. Dr. Ekrem Atalan, Prof. Dr. Halil Çiçek, Doç. Dr. Mustafa Kösem, Prof. Dr. Mustafa Sarı, Prof. Dr. Fahri Bayıroğlu gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 120'yi aşkın öğretim üyesi imza attı.

Bildirinin öncülüğünü yapanların kampanyaya ummadıkları bir destek bulduklarını belirterek, amaçlarına ulaştıkları için yarından itibaren internet sitesini yayından kaldıracaklarını dile getirdi.

Kampanya, "Öğretim üyeleri olarak bizler kılık-kıyafet konusunda yıllardır uygulanan politikaları ve son günlerde yapılan tartışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Üniversitelerin düşünce, ifade, din ve inanç özgürlükleri ile eğitim ve öğretim gibi en temel insan hakları karşısında yasakçı değil özgürlükçü bir tavır alması gereken kurumlar olduğunu düşünüyoruz. Üniversitelerimizin çağdaş uygar toplumlara yaraşır biçimde, özgürlüklerle ve bilim üretimiyle anılmasını istiyoruz. İstisnasız her demokratik ülkede olduğu gibi üniversitelerimizde de kılık-kıyafet serbestliğinin; hiçbir din, inanç, düşünce, ırk, grup ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilere tanınması gereğine inanıyor; aksi yöndeki tüm düzenleme ve uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyoruz." açıklamasıyla başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious