Özgürlük teklifi rekor oyla geçti, yasak kaldırıldı

  • Giriş : 10.02.2008 / 00:58:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:01:33

10 ve 42. maddelerinde değişiklik yapan anayasa değişikliği teklifi dün kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


TBMM Genel Kurulunda ilk tur görüşme ve oylamaları 6 Şubat Çarşamba günü yapılan ve 13 saat süren teklifin, ikinci turu ise 4 saatte tamamlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da olması nedeniyle Genel Kurulda yer almazken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras oylarını kullandı.

İkinci tur oylamaya katılmayan Erdoğan'ın yerine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek vekaleten oy kullandı.

 

Oylamada hazır bulunmayan Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yerine ise diğer bakan arkadaşları oy verdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile DTP Grup Başkanı Ahmet Türk 2. tur oylamaya katıldı. Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, oyunu kullandıktan sonra Bahçeli'nin yanına giderek bir süre sohbet etti.

-GENÇ HEM KIZDIRDI HEM DE GÜLDÜRDÜ-

Teklifin 2. tur oylamasında da Meclise izleyici alınmadı. Tartışmalı başlayan 2. tur, ilerleyen saatlerde daha sakin bir ortamda sürdü.

Teklifin 1. maddesi üzerinde verdiği önerge üzerinde konuşan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in, Atatürk'ün ''Söz konusu vatansa gerisi teferruattır'' sözünü dili sürçerek ''Söz konusu vatansa gerisi laftır'' şeklinde söylemesi gülüşmelere neden oldu. Sözlerini düzelten Genç, AK Parti'li milletvekillerine tepki gösterdi.

IFrame

Genç, konuşmaya başlarken kendisine verilen 10 dakika süreyi düzeltmeye çalışan Toptan'a, ''Sayın Başkanım ne olmuş yani, 10 dakika konuşayım'' dedi.

Muhalefeti ''Kürsüye'' çağıran ve konuşma süresi dolduğu halde yerine oturmayan Genç'i, grup başkanvekilleri ve Meclis İdare Amirleri yerine oturmaya ikna etti. Genç, yerine otururken kendisini kutlayan CHP'li bazı milletvekillerine, ''Niye destek vermeye gelmediniz?'' diye sitemde bulundu.

 

-TOPTAN MİLLETVEKİLLERİNİ UYARDI-

Milletvekilleri, oylama sırasında kabinlere girmekten kaçınırken, adı okunmadığı halde oy kullanmak istemeleri nedeniyle sık sık uyarıldı. Birleşimi yöneten Meclis Başkanı Toptan, ''İsmi okunmayan milletvekilleri gelmesin'' diyerek oylama için uzun kuyruklar oluşmasını önlemeye çalıştı.

Toptan, milletvekillerini, sigara içmemeleri konusunda uyardı. Oylamanın sürdüğü sırada, 9 Şubatın ''Dünya Sigarayı Bırakma Günü'' olduğunu hatırlatan Toptan, milletvekillerinin halka örnek olmasını istedi.

Oy kabinlerinin önünde yoğunluk yaşanması ve sonuçlarının açıklanmasının gecikmesi üzerine CHP'li Gürol Ergin ile Mevlüt Aslanoğlu, tasnif için çift masa kurulmasını önerdi.

 

-AK PARTİ VE MHP'LİLER SONUCU BEKLEDİ-

Bazı CHP'li Milletvekilleri Sıhhıye Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılacaklarını, bu nedenle oylamanın daha hızlı yapılmasını istedi. Bunun üzerin TBMM Başkanı Köksal Toptan, öneriyi dikkate alarak, tasnif için çift masa oluşturdu.

Oyunu kullanan CHP ve DTP'li Milletvekilleri, oylama sonucunu beklemeden Genel Kuruldan ayrıldı. Toptan'ın oylama sonucu açıklamasını bekleyen MHP ve AK Parti'li Milletvekilleri, birbirlerini kutladıktan sonra Genel Kuruldan çıktı.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinden sonra TBMM'den ayrılan Bahçeli, sorulara, ''Teşekkür ederim'' karşılığı vererek, yanıtlamadı.

IFrame

Genel Kurulda cep telefonlarının kullanımını önleyen frekans karıştırıcı Jammer cihazı açılmadı.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan'ın, oyunu kupaya atmadan önce, zarfını açması, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve bazı milletvekillerinin gülmesine yol açtı.

AK Parti'de, kalp ameliyatı geçiren İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi 1. turda olduğu gibi 2. tura da katılmadı. AK Parti grup başkanvekilleri, oy kullanmak için listeye imza atmayan milletvekillerini kulislerde uyararak oy kullanmaya yönlendirdi.

Teklifin 2. tur oylamasına da basın yoğun ilgi gösterdi. Oylamayı, 2'si yabancı 27 canlı yayın aracı da izledi. Ankara'da havanın güzel olmasından yararlanan medya kuruluşları, Meclis bahçesinden yayın yapmayı tercih etti.

IFrame

-CHP'DEN, MHP'YE KAYISI İKRAMI-

CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, kuliste CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir grup CHP milletvekiline kayısı ikram etti. Baykal da yan taraflarında oturan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın da aralarında bulunduğu bir grup MHP'li milletvekiline kayısıdan ikram etti. Vural, ''Hayırdır'' deyince, Baykal, ''Özel bir şey yok. Malatya'dan geldi'' karşılığını verdi. Vural'ın ''Hurmaya benzettim'' demesi üzerine de Baykal, ''Mevlüt Bey'in ikramı'' dedi.

IFrame

-''RUMELİ KIZLARI ÇARŞAF TAKMAZ''-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, kuliste karşılaştığı TBMM Başkanvekili Meral Akşener'e, ''Çarşafı hazırladınız mı?'' diye espri yapınca, Akşener de ''Rumeli kızları çarşaf takmaz'' diye karşılık verdi.

 

CHP milletvekilleri, oylamadan sonra ''Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi'ne gitti. Kuliste, CHP İzmir milletvekili Bülent Baratalı'nın 8 aylık torunu Naz da ilgi odağı oldu.

-HANGİ MADDE, KAÇ OYLA KABUL EDİLDİ?-

Anayasa değişikliği teklifinin 6 Şubat Çarşamba günü yapılan birinci tur oylamalarında, maddelere geçilmesi ile maddelerine verilen oy şöyle:

Maddelerine geçilmesi Kabul: 397, Ret: 113, Çekimser: 4, Boş: 3
1. madde: Kabul: 401, Ret: 110, Çekimser: 1, Boş: 2
2. madde: Kabul: 404, Ret: 99, Çekimser: 1, Boş: 1
3. madde: Kabul: 404, Ret: 92, Çekimser: 2, Boş: -

Genel Kurulda bugün yapılan ikinci tur oylamalarında ise teklifin maddeleri ve tümünün aldığı oy şöyle:
1. madde: Kabul: 403, Ret: 107, Çekimser: 4, Boş: 5
2. madde: Kabul: 403, Ret: 108, Çekimser: 2, Boş: 5
3. madde: Kabul: 411, Ret: 102, Çekimser: 1, Boş: -

Teklifin tümü : Kabul: 411, Ret: 103, Çekimser: 1, Boş: 2, Geçersiz:1

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious