Özince: Hükümet doğru olanı yaptı

Özince: Hükümet doğru olanı yaptı.9675
  • Giriş : 17.06.2009 / 21:16:00

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, borcunu ödemeye niyeti ve imkanı olan borçluları, güçleri nispetinde yapılandırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özince, "Bu kanun çıkmadan önce 60 bin civarında kredi kartı borçlusunu yapılandırmıştık. Kanunu olumlu değerlendiriyorum. En azından bankalar arasında bir tekdüzelik sağlayacak diye düşünüyorum. Mutlaka çok olumlu bir şey. Bunda kart borçlularının çok önemli avantajları var. Hükümet, bence doğru bir inisiyatif aldı." dedi.

İş Bankası'nın Adana'daki yeni hizmet binasının açılışına katılan Özince, CİHAN'ın sorularını cevapladı. İşadamı, esnaf ve sanayiciye dövizle borçlanma imkânının verilmesinin bankacılık sektörünü olumlu etkileyeceğini dile getiren Özince, Türk bankacılık sektörünün yurt dışıyla rekabet edemediğini hatırlattı. Reel söktürün yurt dışından daha uygun koşullarda döviz kredisi aldığını ifade eden Özince, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye'de döviz kredisi vermek yasaktı. Yurt dışından almak serbestti. Ülkede döviz kredisi sadece ihracatçıya verilebiliyordu. İhracat, dövizi getirmeyle ilgili mevzuat daha da liberalleştirilmesine rağmen döviz kredisi açma 32 sayılı karardaki kararla kısıtlı kalmıştı. Kısacası, bankacılık sektörü bu kararla birlikte her önüne gelene döviz kredisi vermeyecek. En azından biz İş Bankası olarak, katiyyen öyle yapmayacağız. Ama bir çok yatırımcının da ülkede döviz kredisine ihtiyacı oluyor. Gidip yurt dışında alacağına bizden alacak. İnşallah döviz kredilerindeki gider vergisi hususu da yakın bir gelecekte düzelir. Biz yurt dışındaki en iyi piyasalarla ülkemiz eş olsun, diyoruz. Türkiye de yatırımcıya hizmette bir finans cenneti olsun istiyoruz."

Ekonomik krizde, ülkedeki bankalarda hiçbir sorun olmadığını söylemenin mümkün olmadığına dikkat çeken Özince, sorumluluk kredilerinde bankacılık sektöründe çok artış olduğunu anlattı. Döviz kurunun yükselmesiyle kimi bankaların yeterlilik sermaye oranlarında azalmaların yaşandığını açıklayan Özince, bankaların karlılıklarında da uzun dönemde azalmaların meydana geleceğini söyledi. Türkiye'de bankacılığın güçlü olduğuna işaret eden Ersin Özince, şunları söyledi:

"Evet, bankacılık sektörü güçlü. Fakat her şeyi de öyle tozpembe görmemek lazım. Ancak, Türkiye'de sığ bir bankacılık sektörü var. Basit bir ekonomi var. Ülkede gelişmiş ülkelerdeki kadar bankacılık sektörü riski alınmamıştı. Krizden az etkilenen ülkelerden tek devlet Türkiye değil. Başka ülkeler de var. Ama burada iyi bir sınav verdik. Sadece bankacılık da değil, diğerl alanlarda da çok kötü bir sınav vermedik. Bazı yakınmalar çok fazla olmasına rağmen, reel söktürün de bu sınavı geçtiğini düşünüyorum. Reel sektördeki etkilenmeleri, dünya ekonomilerindeki yavaşlamaları biz çok öncelerden görüyorduk. Kısacası bence krizi iyi yönettik. Bundan sonra daha da iyi yönetebileceğimiz kanaatindeyim. Ülkemizin, önümüzdeki yıldan itibaren tekrar büyüme sürecine gireceğine inanıyorum. Ama ülkemizin gelecekte rekabette öne çıkabilmek için mukayeseli üstünlük geliştirebileceğimiz alanlara yatırım yapması lazım."

ÖTV indiriminin üç ay daha uzatılması konusunda ise Özince, sorumlu mevkide olanların bu konuda doğru karar verdiği varsayımında olduğunu bildirdi. Özince, Vatandaş ve bankacı olarak devletin yaptığı işlere saygı duyduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*