Özince: İş Bankası herkese emanet

Özince: İş Bankası herkese emanet.9675
  • Giriş : 10.09.2008 / 14:34:00

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, ''Atatürk her ne kadar CHP'yi hisse temsiliyle görevlendirmişse de basın mensupları dahil tüm Türk ulusunun, İş Bankası'nın herkese emanet olduğunu düşünmesi lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ege Sanayiciler ve İşadamları Derneği (ESİAD) binasında düzenlenen ''Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler ve Beklentiler'' konulu konferansa katılan Özince, toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özince, bugün basında yer alan İş Bankası'nın Petrol Ofisi hisselerini Doğan Grubu'na düşük fiyatla sattığı yönündeki iddialarla ilgili bir soruyu yanıtladı.

İş Bankası'nın Petrol Ofisi ve Aria'daki yatırımlarının, bankacılık işlemlerinde kuralların değişimiyle çok zor yatırımlar hale geldiğini, bu kuruma sermaye koymak konusunda kurallardan kaynaklanan imkansızlıkların ortaya çıktığını belirten Özince, şunları söyledi:

''Petrol Ofisi'nin Tüpraş ihalesine yönlendiğinde bizim onu sürdürecek o günün kurallarıyla imkanımız yoktu. Paramız yoktu değil. Bankacılık otoritesi, Aria ve Petrol Ofisi'ne yeni sermaye koymamaya konusunda bizi adeta yönlendirmiştir. Biz halka açık şirket olarak bu konularda çok başarılı bir hareket yaptık.

(Pahalıya aldı, ucuza sattı.) Bu tür şeyler kişisel değerlendirmeler, doğru değil. Halka açık şirketlerle ilgili böyle değerlendirmeler yapmak doğru değil. Daha sonradan yapılan satışta, ortaya çıkan fiyatla satış yapmamız mümkün olurdu ama hayatta böyle her şeyi geri çevirmek hangimize mümkün oluyor. İş Bankası Petrol Ofisi'ni borsa fiyatına uygun fiyatla satmak durumunda olmuştur. Borsa fiyatının üstünde bir miktar satış oldu. Bunun için de çağrı mükellefiyeti çalışmıştır.

Bana derseniz ki siz Petrol Ofisi'ni daha pahalıya satmak istemez miydiniz? Tabii ki isterdim. Böyle bir imkan vardı da değerlendirmediniz mi? Tabii, çok pazarlık ettik. Ama bu tür şeyleri bizim dışımızda olan kimselerin değerlendirmesine hiç ihtiyaç yok. Genel kurullarımızı tam mutabakatla yaptık. Hiçbir ortağımız, bir hisse sahibinin dahi 'İş Bankası bu konuda yanlış yaptı' değerlendirmesi yapmış ve bunun bir sonucu olmuş değil.

Bu tür polemiklerde sürekli İş Bankası ismini gündeme getirmek hiç anlamlı değil. Atatürk her ne kadar CHP'yi hisse temsiliyle görevlendirmişse de basın mensupları dahil tüm Türk ulusu, İş Bankası'nın herkese emanet olduğunu düşünmesi lazım. İş bankası oradan buradan talimat almaz. Bu tür değerlendirmelerden de bizim işlerimiz etkilenmez.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*