Özkan'dan Obama'ya mektup var

Özkan'dan Obama'ya mektup var.10280
  • Giriş : 05.04.2009 / 18:09:00
  • Güncelleme : 05.04.2009 / 18:18:39

Silivri Cezaevi'nde tutuklu Ergenekon sanığı Tuncay Özkan, ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP'nin, 'Bush lobicileri Richard Perle Cüneyd Zapsu, Paul Wolfowitz ve Egemen Bağış aracılığı ile ekonomide kendi gruplarını kayırıp, medyayı susturup, karşıtlarını batırarak dikensiz gül bahçesi yarattığını' savunan Özkan, şöyle dedi: 'Türkiye'nin laik kimliğini fundamentalist bir örgütlenmeyle yıkmak için 2000'den bu yana kurgulanan Ergenekon adlı soruşturmayla bütün muhalifleri cezaevine attılar. Buna gerekçe olarak 5 Kasım 2007 tarihinde George Bush ile Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da yaptıkları görüşmeyi gösterdiler. Bu din faşizminin Türkiye'yi ele geçirmesi ve ülkemi Hamas örgütünün yanına koymasına izin mi vereceksiniz? Muhaliflerin Türkiye'nin Guantanamosu Silivri Cezaevi'ne konulmasına Bush gibi evet mi diyeceksiniz? Amerika, Türkiye'yi din faşistlerinin yönetmesini, laikliği bırakmasını mı istiyor? O zaman biliniz ki en son umutlar ölür.' AKŞAM

TUNCAY ÖZKAN'IN YAPTIĞINA BAK!

Tuncay Özkan'ın Ergenekon'la ilişkilerini para üzerine kurduğu ikinci iddianamede gözler önüne serildi. Jandarma'dan medya operasyonu için para isteyen Özkan, Kanaltürk'te maaşları ödemek için bir üyeden 50 bin lira alıyor, aynı kanalı 1,8 milyon dolara satıyor.

Ergenekon sanığı Tuncay Özkan'ın örgütle parasal ilişkileri ikinci iddianamede geniş yer tuttu. Kanaltürk'ü kurtarmak için emekli hakim sanık Tanju Güvendiren'den 50 bin lira isteyen Özkan, aynı kanalı 1.8 milyon dolar satıp parayı cebe atıyor. Kanal D'nin arşivini de Show Tv'ye 500 bin dolara sattığı öne sürülen Tuncay Özkan, Jandarma'dan da medya operasyonu için yüklü miktarda para istiyor.

50 BİN LİRA GÖNDERİN

İkinci Ergenekon iddiaanemesine giren telefon kayıtlarına göre Tuncay Özkan, Kanaltürk'te maaşları ödemek için sanıklardan emekli hakim Tanju Güvendiren'den 50 bin lira borç istiyor. 4 Ocak 2008'de Güvenderen'i arayan "Efendim bana bir 50 milyar lira Ankara'dan yaratabilir misiniz? ... Ama çok acil çünkü istifa ediyorlar çalışanlarım da o yüzden zor durumda' diyor. Özkan'ın para isteğine Tanju Güvendiren, "Öyle mi tamam anladım .... Tamam" diye cevap veriyor. İddianamede Tanju Güvendiren'in görünüşte Kanaltürk'le bir ilgisi olmamasına rağmen Özkan'a maddi destek sağladı ve Özkan'ı talimatlarıyla yönlendirdiği belirtiliyor.

KANALIN ARŞİVİNİ SATTI

İddianameye giren başka bir telefon görüşmesinde ise Tuncay Özkan'ın Kanal D'de çalıştığı dönemde bu kanalın arşivini çalıp transfer olduğu Show TV'ye 500 bin dolara sattığı bilgisi yeraldı. Örgütün isteği ile Çukurova Grubu'na transfer olan Özkan aylık Show TV'de 100 bin dolar maaşla iş başı yaptı. Ergenekon örgütünün Çukurova Grubu'ndan ayrılan Özkan'ın geri dönmesi için yaptığı baskılar da iddianamede yeraldı.

Askerlerle 500 bin $ pazarlığı

Ergenekon örgütü üyeleriyle parasal ilişkileri dikkat çeken Tuncay Özkan'ın Jandarma Genel Komutanlığı'ndan medya operasyonu için 500 bin dolar istediği ortaya çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı'nda 'Başkan' ve 'D. Başkan' kodlu iki askeri yetkili ile konuşan Özkan'ın görüşme kayıtları ADD Genel Merkezi'nde ele geçirildi. İddianameye giren kayıtlara göre Özkan, 16 Aralık 2003'te iki üst düzey komutanla medyada yapacağı operasyonu konuşuyor. Özkan komutanlara Kanaltürk için 5 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Özkan, ayrıca Mehmet Emin Karamehmet'le ilgili operasyonun tamamlanmasını, bu tamamlanırsa Akşam gazetesi ile Show TV'de istediğini yapabileceğini anlatıyor. Askerlere “Medyada tasarladığım operasyonu birlikte yapalım” teklifinde bulunan Özkan "Dediğim gibi maliyeti size 500 bin dolardır. İhtiyaca göre şekillenir' diyor.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*