Özkök: Bana Köşk sözü verilmedi

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, hükümetten kendisine cumhurbaşkanlığı sözü verildiği iddialarını yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'de konuşan Özkök, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen ve kendisinin darbe planlarına engel olduğu yönündeki ifadeleri içeren günlükle ilgili yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

Özkök, "Ne dersem diyeyim, ateşe benzin dökmek gibi olur. Gelecekte zamanı geldiğinde, benim veya başkaları tarafından belki açıklanır'' dedi.

Görev yaptığı dönemde emekli olduktan sonra hükümetten cumhurbaşkanlığı sözü aldığı yönündeki iddialara da değinen Özkök, bu haberlerin birkaç sene önce kendisini yıpratmak amacıyla ortaya atıldığını söyledi.

Özkök, "Hangi iktidar gelseydi onlarla böyle çalışırdım. Bu böyle, şu şöyle yapıyor demek bana yakışmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı seçimi

Hilmi Özkök, Cumhurbaşkanı olacak kişinin, bütün halkı kucaklaması, birleştirici olması, devletin kurumlarının, anayasaya uygun tarzda çalışmasını sağlaması gerektiğini belirterek, ''Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimizin bütün ilkelerine istisnasız bütün hareket, davranış ve sözleriyle 'evet' demeli, onu sağlamalıdır'' dedi.

"Bunu sağlayamayanların, Cumhurbaşkanı olarak güzel bir görev yapması mümkün olmaz" diyen Özkök, "O şartları gerçekleştirebilecek gerek siyasi, gerek diğer kurum ve kuruluşlarda Türkiye birçok insan yetiştirmiştir. Meclis en iyisini bulacaktır'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına yönelik tartışmaların hatırlatılması üzerine Orgeneral Özkök, ''O konuda bir yorumda bulunmam. Takdir edecek makamlar vardır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious