Özkök memleketini kayırmamış!

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün memleketi Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşayan çocukluk arkadaşları, Özkök'ü anlattılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özkök'ün emekli öğretmen olan ilkokul arkadaşı Erdinç Irgıt, "Kendisinden Turgutlu'ya bir askeri birlik isteğimizde kesinlikle reddetti. 'Biz devlete yükümüzü azaltmaya çalışıyoruz. Yemeğimizi bile daha hesaplı olması için tabldota verdik. Siz askeri birlik istiyorsunuz. Olmaz böyle bir şey. Üniversite isteyin, elimden geleni yapayım.' dedi." şeklinde konuştu.

Mahalledeki bakkalını Özkök'ün resimleriyle donatan diğer çocukluk arkadaşı Selami Taşkın ise hatıralarını anlattı.

Hilmi Özkök'ün Turgutlu'daki çocukluk arkadaşları, görev süresince çalışmalarını takip ettiklerini, hükümetle uyumlu çok başarılı bir görev süresi geçirdiğini söyledi.

Emekli öğretmen Irgıt, genelkurmay başkanlığına kadar yükselen arkadaşının ülke yararına çok iyi hizmetler yaptığını belirterek, onunla gurur duyduğunu ifade etti.

Özkök Paşa'nın herkesten değişik bir genelkurmay başkanı olduğunu değinen Irgıt, "Bizim zamanımızda genelkurmay başkanı ismi duyulduğunda, askerde kaçılacak köşe aranırdı. Hilmi paşa geleceğindeyse bir ağabeyleri, bir kardeşleri geliyormuş gibi hava oluşuyordu. Bunu kendilerine ziyarete gittiğimizde bizzat gördüm. İsteklerini hep rica ederek dile getirirdi. Yanında çalışanlarına yavrum, kuzum diye hitap ediyordu. Bu bir yeniliktir bana göre. Olması gereken de budur." dedi.

Erdinç Irgıt, "Genelkurmay başkanı olduktan sonra Turgutlu'ya ne gibi faydaları oldu?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Hilmi Özkök, ülke geneli için çalışan bir insandı. Turgutlu'ya bir askeri birlik isteğimizde, devlete yük olmasın diye reddetti. 'Şahsınıza değil. memleket adına bir şey istiyorsanız yanıma gelin.' diyordu. Turgutlu halkı bunu hoş karşılamıyordu belki ama ülke için faydalı olan, Turgutlu için de faydalı demektir."

Özkök'ün görev süresince hükümetle de çok iyi geçindiğini dile getiren Irgıt, "Çevik Bir'i Afrika'daki başarısından dolayı fevkalade beğeniyorum ama biraz asabi görünüşlüydü. Hilmi Özkök ise çok mütevazi. Şu fakirhanemize, Turgutlu'ya her gelişinde uğrardı. Hükümetle de çok iyi geçindi. Sert çıkışları olmadı. Bu da ülkenin yararınadır. Genelkurmay ile hükümetin arası açılırsa iyi olmaz." ifadesini kullandı.

Bakkal dükkanını Özkök'ün resimleriyle donatan diğer çocukluk arkadaşı Selami Taşkın ise hatıralarını anlattı.

Çocukken kiralık bisiklete bindiklerini, çelik çomak oynadıklarını aktaran Taşkın, "Kendisiyle Turgutlu ovasına çıtlak çalmaya bile giderdik. Turgutlu'ya ne zaman gelse mutlaka yanıma uğrardı." dedi.

Hilmi Özkök'ün ülke ekonomisini düşündüğü için bir çok yerde konuşmalarına çok dikkat ettiğini belirten Taşkın, "Bazen ben bile kızıyordum, yumruğumu masaya vurmak istediğim anlar oldu ancak o bizim gibi düşünmedi. Bir cümleyi söyleyeceği zaman arkasından ne geleceğini çok iyi hesap eden ve düşünen bir insan. Kanun çerçevesinde yapması gereken her şeyi yaptığı kanaatindeyim. Erman Toroğlu gibi birisi Genelkurmay Başkanı olsaydı herhalde memleket karman çorman olurdu." açıklamasında bulundu.

Taşkın, arkadaşı Özkök'ün emekliliğini İzmir'de geçirmeyi düşündüğünü belirterek, uzun süredir görüşmediklerini, Turgutlu'ya gelmesin dört gözle beklediklerini ifade etti.

Hilmi Özkök'ün, Turgutlu'da büfe işleten Hüseyin (51) ve elektronik işi yapan Mustafa adında 2 kardeşi var. Mustafa Özkök, bir gazetede yayımlanan sözlerinin bazıları yanlış yazıldığı için moralinin bozuk olduğunu söyleyerek görüntü alınmasını istemedi. Diğer kardeş Hüseyin Özkök'ün ise tatil için ilçe dışında olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious