Özkök suikastten CIA'nın uyarısıyla kurtuldu

Özkök suikastten CIA'nın uyarısıyla kurtuldu.13455
  • Giriş : 11.07.2008 / 21:10:00

Ergenekon soruşturmasıyla ilgili iki önemli iddia ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak basında bugün iki yeni iddia ortaya atıldı. İddialar arasında; 2004'te Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e suikast girişimi planlandığı, ancak CIA'in Ankara'yı uyarmasıyla bunun engellendiği yönünde...

Bunlardan birine göre, darbe planları yapıldığı öne sürülen 2004 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e suikast girişimi teptiplendi ama bertaraf edildi. Diğer iddiaya göre ise, Ergenekon'un yapılanma planlarına ilişkin ilk bilgiler, 2003 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından Başbakanlığa iletildi.

Vatan gazetesi, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili iddialara, Aktüel dergisinden alıntıladığı haberle sürmanşetinde yer verdi.

İddiaya göre, 2003 Yüksek Askeri Şurası'ndaki atamalardan sonra, AKP iktidarına karşı komuta kademesinde bölünme yaşandı.

Sertlik yanlısı Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, darbe planları yaptığı öne sürülen Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile işbirliği yaptı.

Planlar çerçevesinde, 2004 Şubat ayında Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e de suikast teptiplendi. Ama Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), 3 Şubat 2004'te üst düzey bir görevlisi aracılığıyla Ankara'yı uyardı.

Bunun üzerine, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı harekete geçti ve Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümgeneral Fehmi Büyükbayram, Hilmi Özkök'ün kullandığı güzergahı değiştirdi ve yoğun güvenlik önlemleriyle girişimi önledi.

Planlar nasıl son buldu?

Haberde, darbe planlarının nasıl son bulduğu da anlatıldı. İddiaya göre, bu yöndeki girişimlerden haberdar olan Hilmi Özkök, Jandarma Genel Komutanlığı'nda yapılan toplantıları görüntülü olarak kaydettirdi.

2004 baharında da, karargaha çağırdığı Şener Eruygur'a toplantı kayıtlarını izletti. İddiaya göre Eruygur, "Karargahım bana ihanet etti" dedi, darbe planları son buldu.

Bunun ardından Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki tüm üst düzey görevliler Ankara dışına tayin edildi.

Diğer bir iddia da Taraf gazetesinden geldi. Yasemin Çongar'ın köşesinde yer verdiği iddiaya göre, Milli İstihbarat Teşkilatı 5 yıl önce "çok gizli" ibaresiyle Başbakanlığa bir yazı gönderdi. Yazı, Ergenekon örgütünün şemasını içeriyordu.

2003 tarihli belgede Başbakanlığa söz konusu örgütün araştırılması tavsiye edildi.

Taraf gazetesinin bir başka iddiası da, bu belgenin 2 Temmuz 2008'de, yani Ergenekon Soruşturması kapsamında emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Şener Eruygur, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 21 kişinin gözaltına alınmalarından bir gün sonra, operasyonun sorumlularına iletildiği yönünde...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*