Özkök'den süpriz Avustralya ziyareti

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Avustralya'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya Genel Kurmay Başkanı'nın resmi davetlisi olarak Avustralya'ya gelen Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bugün Sydney'de dünyanın meşhur binalarından biri olan Opera House binasını gezsi. Özkök daha sonra Harbour Köprüsü'nü kendi fotoğraf makinesiyle görüntüledi.

Türkiye'nin Canberra Askeri Ateşesi Kurmay Albay Ufuk Ekinci, Sydney Başkonsolosu Nihat Erşen ve eşlerinin de bulunduğu ve Türkiye'den gelen heyetle birlikte Sydney şehrinin güzelliklerini görme imkanı bulan Genel Kurmay Başkanı Özkök, Opera house gezisi sırasında basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamada, iki ülke arasında parafa edilen askeri anlaşmayı imzalamak üzere geldiğini belirtti.

Bir basın mensubunun "Türk ve Yunan Dışişleri bakanları 8 madde üzerinde mutabakata vardıklarını, mutabakata varılan hususlar arasında yer alan iki ülke Genel Kurmayları arasında doğrudan telefon bağlantısı tahsis edileceğini" hatırlatılması üzerine Özkök: "Zaten o şekilde bir bağlantımız var. Son uçakların çarpışması sonunda kendisi beni süratle aradı. Ben de kendisini aradım. Beraber yaptığımız bu telefon konuşması sonrasında, olayların daha fazla büyümesine engel olunarak kontrol altına alınmış oldu. Her iki ülkenin gerek askeri gerekse sivil otoriteleri gayet tabi ki Ege'deki gerilimin düşmesini arzu etmektedir.Bundan dolayı kendisiyle ilerde daha yakın temaslarım olacaktır." dedi

Avustralya'nın, özellikle Sydney şehrinin oldukça güzel doğal güzelliklerinin olduğuna dikkat çeken Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, Opera House gezisi sırasında kendi fotoğraf makinesiyle hatıra fotoğrafı çekti. Bir ara kendisini görüntüleyen gazetecilerin de fotoğrafını çeken Özkök'ün ziyareti sırasında Opera House'da geniş güvenlik önlemleri alınması dikkati çekti. Genelkurmay Balkanı Özkök yarın başkent Canberra'da Savaş Müzesi'ni gezecek ve Atatürk Anıtını ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious