Özkök'ü alkışlarla uğurluyoruz!

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, toplumun yanı sıra siyaset dünyasının da ‘takdirini’ kazanarak emekli oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı kesimlerin ‘demokrat’ diye eleştirdiği Özkök’ü hükümet, ‘Devlet Şeref Madalyası’ ile onurlandırdı. Muhalefet de ‘minnet’ duygularıyla uğurluyor. CHP lideri Deniz Baykal, Özkök’ün meslek hayatını ‘şeref’le bitirdiğini vurgularken, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “Demokrasiye bağlılığıyla, alışılmış eski usullerin dışında tutum sergiledi.” ifadelerini kullanıyor. CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç, görevini siyasi iradenin üstüne çıkmadan yerine getirdiğine işaret ediyor.

2002 yılında Genelkurmay Başkanı olan Özkök, önümüzdeki hafta koltuğunu Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a bırakacak. Görev süresi boyunca demokrat kişiliğiyle öne çıkan Özkök’ün, veda ziyaretlerinde de bu yönüne dikkat çekildi. CHP lideri Baykal’ın, “Şerefle, parlak bir meslek yaşamını toplumun her kesiminin saygısını kazanan bir uygulamayla noktalamıştır.” şeklindeki tespiti siyasilerin ortak görüşü oldu. Baykal’ın bu tespitini paylaşan milletvekillerinin görüşleri şöyle: Burhan Kuzu (Anayasa Komisyonu Başkanı): Demokrasiye bağlılığı, hassas dönemlerdeki tavrı çok doğruydu. Aslında bir Genelkurmay başkanı için normali budur; ancak yıllardır alışılan anlayış farklı olduğu için normal olan bile anormal geliyor.

Haluk Koç (CHP Grup Başkan Vekili): Genelkurmay Başkanı’mız, görevini hakkıyla yaptı. Yasalar çerçevesinde TSK’ya verilen görevi, siyasi iradenin üstüne çıkmayarak yerine getirdi. Ömer Abuşoğlu (Anavatan Partisi Grup Başkan Vekili): Bazı çevrelerin ‘fazla demokrat, yumruğu masaya vurmuyor’ eleştirilerine itibar edilmemeli. Genelkurmay Başkanı’mız, siyaset-asker ilişkilerini bugüne kadar görülmemiş bir şekilde başarıyla yürütmüştür.

Ümmet Kandoğan (DYP Denizli Milletvekili): Sayın Özkök’ü bazıları ‘hükümetle uyumlu’ diye eleştiriyordu; elbette hükümetle uyumlu çalışacak. Muhalefet olarak, hükümetle uyumlu çalışmasından memnunluk duyarız. Biz onu her zaman takdirle anacağız.

Esat Canan (CHP Hakkari Milletvekili): Genelkurmay başkanları her zaman hükümetin arkasında, sivil otoritenin arkasında olmalıdır. Bu geleneğin ilk adımını Sayın Özkök attı, artık sürdürülmesi gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious