Özkul: 'AB'nin kararı haksız'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkul, AB'nin Türkiye hakkında aldığı kararın haksız olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmamasını sebep gösteren Avrupa Birliği Komisyonu'nun 35 aşamanın 8'inde aldığı askıya alma kararını eleştiren Özkul şunları kaydetti: "Bu bir geçici süreçtir. Bizim ekonomik istikrarımızdan ödün vermemeli ve ibrenin artı değerlere yöneldiği ekonomik ortamda çarkların işlerliğini ters yönde etkileyecek manevralardan kaçınmalıyız."

Kıbrıs konusunun tam üyelik müzakerelerinde erken dayatıldığını belirten Özkul, Türkiye-AB sürecinin karşılıklı menfaatler doğrultusunda seyrettiğini, bu noktada ise paniğe gerek olmadığını ifade etti. Özkul, hep çözümden yana olan Türkiye'nin dış politikalarda istikrarının devamını sağlayan rotadan çıkmaması gerektiğini söyledi.

Bu kararın kesin bir karar olmadığını belirten Özkul, "Kesin karar mercii bakanlar konseyidir. Kıbrıs konusunda Türkiye uzlaşmacı bir tavır sergilerken AB komisyonunun bu konuda haksız bir öneride bulunması AB yolunun engelsiz olmadığına dair bir göstergedir. Bu engeller karşımıza hep çıkacaktır. Muhakkak burada bize düşen ise istikrarımızdan ödün vermemek olacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious