Özlemle anıyoruz

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 68. yıldönümünde bugün tören ve etkinliklerle anılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, saat 09.05'te, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Anıtkabir'e çelenk koyacak. Kortejin yerini alması ve Cumhurbaşkanı Sezer'in çelengi koymasının ardından iki dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Anıtkabir, resmî törenlerin ardından saat 11.00'de halkın ziyaretine açılacak.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca, Türk Dil Kurumu Konferans Salonu'nda, Prof. Dr. Nevzat Günaydın, emekli Korgeneral Suat İlhan ve Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin katılımıyla "Atatürk'ün Kavramlara Yaklaşımı'' konulu Atatürk'ü anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek. Toplantıya, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Ankara Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de saat 10.00'da, Hipodrom'da 81 ilden sporcuların katılımıyla sekiz kategoride "Ata'yı Anma, Kros Yarışmaları ve Ödül Tören" gerçekleştirecek.

Anıtkabir Komutanlığı'nca düzenlenen 'Güneşin Adı' adlı Atatürk belgeseli, Anıtkabir Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu'nda izlenebilecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de OR-AN Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi ve Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi'nde 'Kurtuluş' ve 'Sarı Zeybek' adlı filmleri gösterecek. Keçiören Belediyesi ise 16 Kasım 2006 saat 19.30'da Keçiören Belediyesi Yaşlılar Köşkü'nde 'Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar Konseri' gerçekleştirecek. Konser, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nca verilecek.

Gençler ATA için 24 saat saygı nöbetinde

Atatürk'ün 68. ölüm yıldönümünde Türkiye'nin 50 farklı üniversitesinden yaklaşık 100 öğrenci dün 09.05'ten bu sabah 09.05'e kadar Atatürk için nöbet tutuyor. Yeni Nesil Derneği'nin gerçekleştirdiği nöbetli anma, üç farklı yerde gerçekleştiriliyor. Ankara'da Anıtkabir, İstanbul'da ise Dolmabahçe Sarayı ile Atatürk'ün yatı olan Savarona'da nöbet tutuluyor. Savarona Yatı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Yeni Nesil Derneği Başkanı Kortay Hıraoğlu, amaçlarının Atatürk'ün 68. ölüm yıldönümünde Cumhuriyet'in bekçisi olduklarını ifade etmek olarak açıkladı. Üç farklı yerde nöbet tutmaya başladıklarını belirten Hıraoğlu, "Gelecek sene bu sayıyı 4'e çıkaracağız. Selanik'te de nöbetimiz olacak." dedi. İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıya, Atatürk'ün yatına sahip olan işadamı Kahraman Sadıkoğlu, sanatçı Ege, Yonca Evcimik, AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki ile Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş da katıldı. Yapılan kısa konuşmaların ardından basın toplantısına katılanlar Atatürk anısına açılan şeref defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Savarona'da Atatürk'ün çalışma odasında açılan şeref defteri ayrıca Dolmabahçe Sarayı'na da götürülerek burada ziyarete gelenlerin imzasına açıldı. Sezai Kalaycı, İstanbul

Gençlik yıllarının geçtiği Makedonya'da mevlit

Manastır Askeri İdadisi'nde okuduğu yıllarda yaşadığı Makedonya'da Atatürk'ü anma etkinlikleri düzenlenecek. Ülkenin en genç Türk siyasi partilerinden Türk Milli Birlik Hareketi, Atatürk için mevlit okutacaklarını açıkladı. Anma töreninde ilk olarak Parti Genel Başkanı Erdoğan Saraç'ın bir konuşma yapacağı, ardından da Üsküp Pedagoji Fakültesi profesörlerinden Yusuf Hamzaoğlu'nun "Atatürk'ün İslam'a bakışı" başlıklı konferansının gerçekleşeceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious