Özok: Gereksiz bir biçimde yargıya saldırılar var

Özok: Gereksiz bir biçimde yargıya saldırılar var.11743
  • Giriş : 14.06.2008 / 07:40:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 23:52:12

Özdemir Özok, "Haksız, gereksiz ve anlamsız bir biçimde yargıya saldırılar var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özok, Trabzon'da Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can'ı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Dursun Kaya Güleç'i makamlarında ziyaret etti.

Özok, ziyaretlerden sonra yaptığı açıklamada, kendilerinin son günlerde yaşanan olaylarla ilgili hiçbir konuda, herhangi bir beyanda ve açıklamada bulunmadıklarını belirterek, Anayasa ve Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) bu konularla ilgili çok açık hükümlerin olduğunu hatırlattı. Özok, şunları söyledi:

"Verilen karar son derece sığ bir biçimde eleştiriliyor. Bunlar son derece yanlıştır. Bunları asla uygun bulmuyoruz. Bu aslında sadece Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararla kalmayacak, yerel mahkemeler de dahil artık verilen kararlar tartışılmaya başlanacak. Onun için gerçekten sorumlu ya da sorumsuz, yetkili ya da yetkisiz insanların yargıyla ilgili beyan ve davranışlarında son derece dikkatli olmaları gerektiğini öneriyoruz. Bu gelişmelerin Türk yargısı, Türkiye'deki hukuk devleti anlayışı ve hukukun üstünlüğü anlayışına çok büyük zararlar vereceğini ve yargıyı tahrip edeceğini düşünüyoruz."

Açıklamasında, Anayasa Mahkemesi üyelerinin işlerinin kolaylaştırılması gerektiğini ifade eden Özok, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu kadar üzerlerine gitmenin hiçbir yararı olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararı hukuk devletinin içerisinde ve o kurallar çerçevesinde verilmiş bir karar olarak görüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious