Özok: Yargıyı yıpratmak olumsuz sonuçlar doğurur

Özok: Yargıyı yıpratmak olumsuz sonuçlar doğurur.11743
  • Giriş : 05.04.2008 / 10:38:00

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, ''5 Nisan Avukatlar Günü'' nedeniyle Çanakkale'de düzenlenen törene katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Özok ve Çanakkale Barosu Başkanı Tülay Ömercioğlu'nun Atatürk Anıtı'na çelenk sunmalarının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, törenin ardından yaptığı açıklamada, AK Parti'nin kapatılma davasına değinerek, şöyle konuştu:

''Bu, bugünlerde özellikle Türkiye için son derece önemli bir dava. Ülkede yüzde 46.5 oyla iktidar olmuş bir siyasi parti hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bir kapatma davası açtı. Başsavcı, bu davayı Anayasa'nın 88. ve 89. maddesi ile Siyasi Partiler Yasası'nın 101. maddesinde kendisine verilen görev doğrultusunda açmıştır. Bu konuda Anayasa Mahkemesi iddianameyi kabul etti ve davanın esasını görüşmeye başladı. Bu aşamada biz Türkiye Barolar Birliği olarak 14 Marttaki söylediğimiz sözün yine arkasında duruyoruz; konu yargıya intikal etmiştir. Herkesin soğukkanlı bir biçimde, yargının gerçekten sağlıklı çalışması, işini iyi yapması konusunda ona yardımcı olması gereklidir. İnsanların kafasını karıştıracak, yargının sağlıklı çalışmasını engelleyecek eylem ve söylemlerde, en sade yurttaştan en sorumlu kamu görevlisine kadar herkesin sakınması ve kaçınması lazımdır. Yargıyı yıpratmak gelecekteki Türkiye'nin hukuku, yargısı ve adaleti adına son derece olumsuz sonuçlar doğurur. Herkesin sakin bir biçimde yargının vereceği kararı beklemesini öneriyoruz. Çünkü, Türkiye parlamenter, demokratik sistemse, yasama ve yürütmenin yanında yargı da kendi görevini yapıyor.''

Özok, Ergenekon davasıyla ilgili olarak da, ''Davanın niteliği, biçimi ne olursa olsun, Türkiye'de hukuk egemen olmalı, yargı bağımsız, özgür; yargıçlar teminatlı bir şekilde çalışmalıdır. Biz burada da hukukun üstünlüğünün ve usulün geçerli olmasını, herkesin sonuca soğuk kanlı bir şekilde bakmasını öneriyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious