'Özrüm azmime engel olmuyor'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Tekin Akkaya, 24 yaşında genç bir özürlü. 14 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası Poz Travmatik Parkinson hastalığına yakalanmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanamayan Akkaya'yı özrü hayatından koparmamış. Sanatsal ve kültürel kurslara katılan Akkaya, özürlülere örnek temsil edecek azime sahip. Bilgisayar kursuna katılıp sertifikasını alan Akkaya, yabancı dil kursuna gidip İngilizce öğrenmiş. Şimdi ise Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde saz kursuna katılıp saz öğrenmeye çalışıyor.

Sazı olmadığı için ders aralarında arkadaşlarından aldığı saz ile ders çalışan Akkaya'ya arkadaşları kendi aralarında para toplayarak bir saz almış.

Kaza sonrası organik duyguları da bozulan Akkaya, çok duygulu olduğu için gözyaşlarına hâkim olamadığından sazından çıkan nağmelerine gözyaşları eşlik ediyor.

Saz kursuna başvururken hoca ile pazarlık yapan Akkaya, "Hocaya 'siz saz çalarken ben ağlarsam aldırmayın. Yapı itibari ile çok duygusalım' dedim. Hocada bunu hoş gördü." diyor.

En büyük sıkıntısı şuan işsizlik olan Akkaya, nereye başvurmuşsa olumlu cevap alamamış. Son olarak Viranşehir'de Sulama ile ilgili bir konferansa katılan Vali Yusuf Yavaşcan'ın sahnede bulunduğu bir anda sahneye çıkıp isteyen Akkaya'yı vali kaymakama havale etmiş.

Kaymakam Dr. Yalçın Yılmaz da Akkaya'dan biraz beklemesini istemiş.

Yürümekte zorluk çeken Akkaya'nın en büyük hayali ise bir özürlü motorunun olması. Özürlülerin toplumda hak ettiği yeri bulamadığını ifade eden Akkaya, özürlülerin toplumun kırıntısı değil, baş tacı olması gerektiğini belirterek, devletin yapacağı en önemli icraatın özürlülere sahip olduğu tespitinde bulunuyor.

"Özrüm azmime engel olmuyor" diyen Akkaya, "Özürlü vatandaşlarımız hayatın her alanında kendilerini ifade edebilmeleri için imkânlar sağlanmalı. En büyük sorunumuz işsizlik. Babam Kıbrıs Gazisiydi. Geçen sene vefat etti.10 çocuklu ailenin evladıyım. Maddi sıkıntı çekiyoruz. Özürlü maaşı alabilmek için kaç yıldırı uğraşıyorum. Ancak bürokratik engeller yüzünden maaş bağlanmadı. Bu konuda yardımcı olunması istiyorum."diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious