Özür dilemek zor geldi

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Papa’nın sözlerini değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu “Dini liderler dünya barışını yaptıkları açıklamalarla bozmamalı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, Papa’nın, “üzgünüm” şeklindeki açıklamasını, değerlendirdi. “En azından böyle sözler sarfettiğim için üzgünüm deseydi ikinci derecede bir özür sayılabilirdi.

Ancak ‘söylemimin yanlış anlaşılmasından dolayı üzgünüm’ diyerek, üçüncü dereceden dolaylı özür dileme yolunu seçti” diyen Bardakoğlu, “Dini liderler, dünya barışını açıklamalarıyla bozma hakkına sahip değildir” ifadesini kullandı. Bardakoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Papa’ya yakışan özür dilemesiydi. Ancak ‘yanılmazlık’ yanılgısının baskısı sebebiyle olacak ki, özür dilemek kendisine zor geldi. Oysa hata yapmak insana mahsustur ve hatadan geri dönmek, özür dilemek en temel erdemdir, kuralıdır. Hala ısrarla yanlış anlaşıldığı için üzüldüğünü söylüyor. Sözler, kişilerin niyetlerinden bağımsız olarak nesnel anlam taşır.

Din ve şiddet; Tanrı ve akıl ilişkisini ele alırken büyük saldırganlık içeren o alıntıyı kullanması büyük hataydı. Papa’yı sözlerinden dolayı yalnızca Müslüman dünyası değil, Hıristiyan dünyasındaki aklı selim de eleştirdi. Bu eleştiriler ortadayken eleştirenleri “algılama özürlü” olarak görmek nezaketsizliktir.

Tüm bunları söyledikten sonra barışı hedeflediğini söylemek tutarsızlıktı. Bilsinler ki İslam alimleri, Hıristiyan kiliseleri ile her konuyu tartışmaya hazırdır. Onlar da hazırlansınlar...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious