Özür dilerim af dilemem

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Rahip Santaro'nun katili O.A.'nın babası Hikmet A.: "Papa Benedict'in çocuğumu hapisten çıkartacağını bilsem dahi af dilemem" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hikmet A., CİHAN muhabirine, Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyareti öncesi Trabzon'a gelen Amerikalı ve İtalyan basın mensuplarının, kendisiyle oğlunun katil zanlısı olduğu Sancta Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santaro'nun öldürülmesiyle ilgili röportaj yaptıklarını söyledi.

Röportaj sırasında gazetecilerin kendisine, Papa'dan özür dileyip dilemeyeceğini sorduklarını belirten Hikmet A, şöyle dedi: ''Bizim başımızdan üzücü bir olay geçti. Allah kimsenin başına böyle bir hadise vermesin. Çok sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bir anda herşeyim değişti. Yıllardır düşünsem başıma böyle bir olay gelecek aklıma gelmezdi. Ne yapalım Allah böyle yazdı, böyle oldu. Bize de sonuca katlanmak kaldı.Onun için Papa'dan özür dilerim ama af dilemem. Çünkü af sadece Allah'tan dilenir. Gazetecilere de bunu söyledim.'' diye konuştu.

Papa Benedict'in Türkiye ziyaretinde istendiği takdirde kendisiyle görüşmeye ve özür dilemeye hazır olduğunu kaydeden Hikmet A., şöyle konuştu: "Türkiye'ye gelen bir insan bizim misafirimizdir. Başbakan Erdoğan'da Trabzon'daki olaydan dolayı papadan özür dilemiş. Ben de özür dilerim. Başımıza bir olay geldi diye düşmanlık besleyecek halimiz yok. Olayı başka yönlere çekmek isteyenler var. Af ayrı özür ayrı. Papa'dan af dilesem de af edemez ki, bizi ancak Allah af eder. Papa affettim dese çocuğum cezaevinden çıkacak mı? Yine de af ediyorum dese af dilemem, çocuğumun hapiste yatmasına razı olurum."

Peygamber Efendimiz'e (SAV) değişik şekillerde hareketler yapıldığını da hatırlatan baba Hikmet A., "Onların da müslümanlardan özür dilemeleri gerekir. Biz şimdi peygamberimize hakaret ettiler diye af mı dileyelim. Bizler insanız, gelip geçiciyiz. Ancak Allah'a hesap veririz, başkasına değil." dedi.

Hikmet A, cinayete ilişkin Adem Solak tarafından yazılan ''Küresel Yolda Papaz Cinayeti'' adlı kitabı da dün alarak gece okuduğunu bildirdi.

Kitabı okurken olayların tekrar o günkü gibi gözünde canlandığını belirten Hikmet A, şöyle konuştu: ''Kitabın içeriği çok güzel. Gelmiş geçmiş bütün ayrıntıları yazıyor. Mahkeme boyutu dışında çok güzel yazılmış. Ama kitabın yazarı Adem Solak, kitabı yayına vermeden önce gelip bizimle görüşecekti. Hazırladığı taslağı bize gösterecekti. Biz de inceleyip, kitabın çıkartılmasına karar verecektik. Bunu yapmadı. Şimdi ise kitabı avukatlara ve İstanbul'da bir hukukçuya inceletiyorum. Mahsurlu bir yer bulursa hakkında davacı olacağım. Ayrıca cezaevi savcısı da kitap üzerinde inceleme yapıyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious