Özürcülerin arkasındaki örgüt: ANCA

Özürcülerin arkasındaki örgüt: ANCA.10057
  • Giriş : 20.12.2008 / 08:00:00
  • Güncelleme : 20.12.2008 / 00:59:26

Özür dileme kampanyasının ardında, merkezi ABD'de bulunan ANCA adlı örgüt olduğu öne sürülüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermeniler'den 1915'te olanlarla ilgili olarak özür dilenmesi için kampanya başlatan Türkiyeli yazar-çizer grubunun arkasında, Amerikan Ulusal Ermeni Komitesi'nin (ANCA) bulunduğu iddia edildi.

Türk-Ermeni İlişkilerini Geliştirme Stratejilerini Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Ermenistan'daki barış yanlısı sivil toplum kuruluşları tarafından başlatılan iyi niyet girişimleri ve barışı hazırlayıcı çabalardan rahatsız olan bazı Ermeni sertlik yanlısı örgütler, Türkiye'deki işbirlikçilerini harekete geçirdi. Bazı marjinal aydınlar da buna alet oldular.

Araştırma Merkezi yetkilileri, ANCA tarafından özür kampanyasının hemen arkasından yapılan, “Bu kampanya, Türkiye'nin soykırımı tanıması için bir adımdır” şeklindeki açıklamasının da kampanyanın birlikte planlandığını gösterdiğini savunuyorlar.

Öte yandan, iyi haber alan bazı kaynakların bildirdiğine göre, ANCA ve Taşnak örgütü tarafından yönlendirilen bu kampanyanın hedefi, sözde soykırım anma yıldönümü olan 24 Nisan'a kadar 300 bin imzaya ulaşabilmek. Bu iddiaya göre, 300 bin imzaya ulaşılması halinde, ANCA yöneticileri, Amerikan Başkanı Barack Hüseyin Obama'ya gidip, “Bakın Türkiye'de bu kadar kişi soykırım dolayısıyla özür diliyor. Siz de soykırımı tanıyarak Türkiye'ye baskı yapın” demeyi planlıyor.

Taşnakları ve ABD'deki ANCA üyesi sertlik yanlısı Ermenileri rahatsız edenin, Türkiye tarafından başlatılan barışa yönelik çabalar olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan-Türkiye maçı için bu ülkeye gitmesiyle oluşan olumlu atmosfer, düşmanlığın sürmesinden beslenen bu örgütleri rahatsız etmiş görünüyor. Zira, özellikle Amerikan Ermeni kuruluşları, ABD yönetiminden her yıl onlarca milyon dolar yardım alıyorlar. Türkiye ve Ermenistan'da iki ülkenin düşmanlığı sona erdirmesine yönelik olarak gerçekleştirilen 8 ciddi sivil toplum etkinliği ve görüşmeler de aşırılık yanlısı Ermenileri iyice tedirgin etmiş durumda. Son bir yıldır Ermenistan televizyon ve gazetelerinde barışa yönelik olumlu haber ve açık oturumların yayınlanması da cabası. Benzer programların bazı Türk televizyonlarında da yayınlanması, diaspora Ermenilerinin uykularını kaçırmış gibi görünüyor.

İddialar son derece ciddi. Bu iddialar doğru çıkarsa, özürcü yazar-çizer grubunun ne diyeceği büyük merak konusu olarak önümüzde duruyor.

BARIŞ DÜŞMANI ERMENİ ÖRGÜTLERİ

Ermeni lobisinin en etkin ülke olduğu ABD'de, 1228 Ermeni kuruluşu, Amerika Ermeni Asamblesi (Armenian Assembly of America: AAA) adıyla bir çatı altında lobi kurumu olarak faaliyet gösteriyor.

AAA İcra Direktörü Bryan Ardouny, sözde soykırımı iddialarının tanınmasının, Türkler ile Ermeniler arasındaki psikolojik engelleri ortadan kaldıracağını savunuyor. AAA'nın altında olan Amerikan Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA) isimli fanatik ve Ermeni Taşnaklarıyla derin ilişkileri olan kurumunsa tek amacı, tüm Amerika'da ve dünyada Türk düşmanlığını yaymak ve her fırsatta Ermeni Soykırımını gündeme getirmek.

Washington'da bulunan ANCA'nın başında Ermeni işadamı Kenneth Haçikyan bulunmakta. Haçikyan'ın Amerikan iş ve siyasi çevreleriyle çok yakın ilişkisi var. Kendisi aynı zamanda dünyanın en önde gelen işadamlarının bir araya geldiği World Presidents Organizations'ın bir üyesi. ANCA ve Amerikan hükümeti arasındaki ilişkileri sağlayan kilit kişiyse, Raffi Hamparyan. Hamparyan, bugüne kadar Amerikan kongresine sunulan Ermeni Soykırımı yasa tasarılarının mimarlarından.

ANCA'nın bir diğer önem verdiği konu da Amerikan Kongresinde kendilerine destek olan Ermeni lobisini en üst düzeyde kullanabilmek. Şu anda bu Ermeni lobisinde hem Cumhuriyetçilerden hem de Demokratlardan pek çok senatör görev yapıyor.

ANCA VE TAŞNAKLARIN BARIŞA DAHA ÖNCEKİ SABOTAJLARI

Taşnaklar ve ABD'deki uzantıları olan ANCA, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Ter Petrosyan'ın, 1992 yılında Paris'te bir araya gelerek barış için inisiyatif başlatmalarına da sert tepki göstermişti. Türkeş, görüşmeden bir iki ay sonra vefat ederken, Petrosyan da iktidardan devrilmişti.

Altı Türk ve dört Ermeni temsilcinin katılımıyla 9 Temmuz 2001 tarihinde kurulan Türk-Ermeni Barışma Komisyonu da (TEBK), ANCA tarafından daha en başından sert bir şekilde eleştirilmişti. Bazı istisnalar dışında Ermenilerin TEBK'ya bakışı bu nedenle olumsuz olmuştur. Komisyona yönelik en sert eleştiriler yine bir Taşnak örgütü olan Ermeni Devrimci Federasyonu'ndan gelmişti.

Taşnaklar TEBK'yı yabancı güçler tarafından emredilen, yetkisiz kişilerin katıldığı ve Ermeni millî çıkarlarını gözetmeyen bir girişim olarak değerlendirdiler. Taşnaklar için asılsız soykırımın Türkiye tarafından tanınması her türlü görüşmenin ön şartıydı. Taşnaklar ve işbirliği içinde oldukları ANCA'nın temel kaygısı Barışma Komisyonu'nun faaliyetlerinin asılsız soy kırımın uluslararası düzeyde tanınması çabalarının önünde engel oluşturması ve Ermeniler arasında bölünmeye neden olmasıydı.

Ermenistan'da Ter Petrosyan döneminde iktidarda olan Ermeni Ulusal Hareketi'ne ve Amerika Ermenistan Asamblesi'ne karşı olan çevreler, Komisyona yönelik sert eleştiriler yaptılar. Bunun nedeni TEBK'nın Ermeni üyelerinin Ter Petrosyan döneminde önemli görevlerde bulunmaları olarak gösteriliyor. Komisyon'un üyelerinden Arzumanyan, Ter-Petrosyan dönemi Dışişleri Bakanlarındandı ve Hovhanisyan aynı dönemde Ermenistan'ın Suriye Büyükelçisiydi. ANCA ve Ermenistan dışındaki Ermeni toplumunun örgütleri ABD Dışişleri Bakanlığını da TEBK'nın kurulmasını teşvik ettiği gerekçesiyle eleştirdiler. TEBK'nın Ermeni üyeleri sonunda tepkilere dayanamayarak istifa edince bu oluşum da dağıldı.

BİRİNCİKUVVET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*