Özürlü kıza 11 kişi tecavüz etti

Özürlü kıza 11 kişi tecavüz etti.7912
  • Giriş : 11.05.2008 / 19:20:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 18:57:37

SAMSUN'da geçen yaz evinden kaçan zihinsel engelli 25 yaşındaki Z.B.A.'ya bir hafta içinde defalarca tecavüz etmek ve alıkoymakla suçlanan 2'si kadın toplam 13 kişi bir kez daha hakim karşısına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başına gelenleri duruşmada psikolog nezaretinde güçlükle anlatan Z.B.A., bir hafta boyunca 11 kişi tarafından ilişkiye zorlandığını ileri sürerek, “Beni ormana götürdüler ve burada bana sırayla tecavüz ettiler. Karşı koyunca da bıçakla yaraladılar. Hepsinden şikayetçiyim” dedi. Sanıklar duruşmada, “Özürlü olduğunu bilmiyorduk” dedi.

Samsun'da ailesiyle birlikte oturan zihinsel engelli Z.B.A, yengesiyle kavga edince geçen yıl Ağustos ayında evini terk etti. Daha önce de 8 kez evden kaçan kızlarını bulamayan aile polise gitti. Yapılan araştırmalar sonucunda genç kız bir hafta sonra bulundu. İfadesinde, 11 kişinin kendisini tehdit ederek tecavüz ettiğini ve bu kişilere 2 kadının yardımcı olduğunu söyledi. Bunun üzerine harekete geçen Ahlak Bürosu ekipleri, Z.B.A.'yı kandırarak tecavüz ettikleri veya yardımcı oldukları iddiasıyla Cihan Yavuz (30), Yılmaz Şirin (29), Doğan Özmen (31), İsmail Karaman (40), Yavuz Burgucu (27), Ramazan Bagay (26), Dursun Karabaş (34), Salih Emanet (28), Kerem Çulha (19), Mustafa Öksüz (29), Taner Şener (31) ile bu kişilere yer temin ettikleri ileri sürülen F.A. (35) ile M.T. (33) adlı 2 kadını gözaltına aldı.

Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 13 sanıktan 7'si tutuklanarak cezaevine gönderildi. Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen Mart ayında yapılan ilk duruşma ise tutuklu bulunan sanıklar 5 ay cezaevinde kaldıktan sonra üzerlerine atılan suç vasfının değişme olasılığı göz önüne alınarak tahliye edildi. İkinci kez, geçen perşembe günü hakim karşısına çıkan 13 sanık, genç kızın iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Bazı sanıklar Z.B.A ile cinsel ilişkiye girmediklerini ileri sürerken diğer sanıklar ise genç kızın zeka özürlü olduğu bilmediklerini, kendisiyle de isteği doğrultusunda ilişkiye girdiklerini söyleyerek beraatlerini istedi.

İlk duruşmaya gelmeyen Z.B.A ise bu celse psikolog nezaretinde verdiği ifadesinde başına gelenleri güçlükle anlattı. Evden kaçtıktan sonra bir parkta otururken sanıklardan Yılmaz Şirin ile tanıştığını söyleyerek, “Birlikte motoruyla gezdik. Akşam oluncada beni bir eve götürdü. Burada beni döverek zorla ırzıma geçti. Bir gün sonra diğer sanıklar da beni çeşitli yerlere götürerek ilişkiye zorladı. Bağırmaya çalıştımsa da beni bıçakla tehdit edip ‘Seni geneleve satarız’ diyerek korkuttular. Yavuz, Mustafa, Kerem, Salih ve İsmail beni ormanlığa götürdü. Burada bana sırayla tecavüz etti. Karşı koyunca da Yavuz bıçakla bacağımı kesti. Yaklaşık 5 saat bana tecavüz ettiler. Hepsinden şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutuksuz yargılanamalarına devam edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Diğer taraftan Z.B.A.'nın Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden alınan raporunda, hafif zeka bozukluğu olduğu ancak, maruz kaldığı eylemin hukuki ve ahlaki anlam ve sonuçlarını algılayabileceği ve ruh sağlığının bu olaydan dolayı bozulmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious