Özürlü maaşları 3 ayda bağlanıyor

Özürlü maaşları 3 ayda bağlanıyor.5560
  • Giriş : 04.12.2008 / 00:25:00
  • Güncelleme : 04.12.2008 / 00:12:14

Bakan Faruk Çelik özürlü vatandaşlara en geç 3 ay içerisinde aylıklarının bağlandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, aylık bağlanması talebiyle başvuran özürlü vatandaşlara en geç 3 ay içerisinde aylıklarının bağlandığını belirterek, çalışmaların devam ettiğini, yakında bu süreyi 1 aya indireceklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneğince (GÖRBİL) düzenlenen mesleki eğitim kursunu başarıyla bitiren engellilere sertifikalarının verildiği törene katıldı.

Çelik, burada yaptığı konuşmada, engellilerin bir gün değil her gün hatırlanması gerektiğini, bunun sosyal devletin gereği olduğunu söyledi.

Hükümet olarak engelli vatandaşların sorunlarına bakışlarını, son 6 yılda bu konuda kaydedilen değişimin ve gelişimin açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Çelik, 2002 yılından bugüne kadar 360 bin engelli vatandaşa aylık ödendiğini, 24 YTL olan aylıkların, bugün 175-261 YTL'ye yükseldiğini anlattı.

Bunun yeterli olup almadığının tartışılabileceğini belirten Çelik, engellilere ''Devletimiz güçlendikçe bu güçlü elin size uzanacağını bilmenizi istiyorum'' şeklinde seslendi.

2005 yılından bu yana 18 yaştan küçük engelli çocuğu bulunan ailelere 175 YTL aylık ödemenin yapıldığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

''Maaşları, bankalar dışında PTTBank'tan da alma imkanı getirdik. Hem 85 yaşın üzerideki yaşlılarımızın, hem özürlülerimizin aylıklarını evlerinde kendilerine teslim ediyoruz ki toplam bu yaşlı ve özürlü rakamı 240 bindir. Bu konuda raporu yüzde 70'in üzerinde olan vatandaşlarımızın müracaatlarını da bekliyoruz.

Aylık bağlama da ciddi sorunlar yaşanıyordu. Bir özürlü vatandaşa aylık bağlanana kadar 2 yıl süre geçiyordu. Bir düzenleme ile 'illerde alınan rapor yeterli olacak ve Ankara'da yalnız maaş bağlanacak' dedik ve şimdi bize aylık bağlanması için müracaat eden özürlü vatandaşlarımıza en geç 3 ay içerisinde aylıkları bağlanıyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz, 1 ay içerisinde maaş bağlayacağımızı düşünüyoruz. Bağ-Kur'lu ve kamuda çalışan özürlülerimize 15 yılda emekli olma imkanı getirdik. Yine bakıma muhtaç özürlü çocuğu olan anneye 5 yıl erken emekli olma imkanı sağladık.

Özürlülerin istihdamını teşvik için kota uygulamasına başladık. 100 tane işçi çalıştıran bir işyeri, 3 tane özürlü işçi çalıştırmak zorunda. Yaptığımız düzenlemeyle bundan sonra 'özürlü çalıştıramıyorum' diyemeyecek artık işverenlerimiz. Neden? Kota dahilinde çalıştırdığı özürlülerin işveren primini Hazine olarak biz karşılayacağız. Eğer kota üzerine özürlü istihdamı gerçekleştirirse onun da işveren priminin yüzde 50'sini biz karşılıyoruz.''

Bakan Çelik, gerçekleştirdikleri bu düzenlemelerin engelli istihdamına ciddi artışlar getirdiğine işaret ederek, İŞKUR'a bugüne kadar 202 bin özürlü vatandaşın iş talebiyle başvurduğunu, 6 yıl içerisinde 112 bininin işe yerleştirildiğini söyledi.

Özürlülerin mesleki eğitiminin, onları sosyal hayata katılmalarını sağlamak açısından çok daha önemli olduğunu vurgulayan Çelik, ''Bu konuda her türlü imkanı seferber etmeye hazırız. Yeter ki İŞKUR'a müracaat ediniz. Biz engelleri ortadan kaldırdık. Şu kriz dönemi bitince inanıyorum ki çok daha fazla istihdam gerçekleşecek'' dedi.

''İNSAN, EŞREF-İ MAHLUKAT''

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de özürlülüğün yeniden tarif edilmesi gereken bir husus olduğunu belirterek, bir bakımdan herkeste bir özür bulunduğunu, herkesin sağlığında, hayatında bir takım sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

İnsanın ''eşref-i mahlukat'' olduğunu söyleyen Gönül, ''Bütün mahlukların en şereflisi. En özürlümüz bile en şerefli. Kendileriyle beraber olmaktan büyük mutluluk duyduğum, onlara hizmet etmekten şeref duyduğumuz insanlar. Bu sertifika töreninde sertifika alanları gönülden kutluyorum ayrıca yeni açılacak kültür ve eğitim merkezinin hayırlı olmasını temenni ediyorum'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mesleki Eğitim Kursunu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları Bakan Çelik, Bakan Gönül ile törene katılan milletvekilleri bürokratlar tarafından verildi.

Bu arada Bakan Çelik, sertifikasını aldıktan sonra ayağı takılarak düşen görme engelli Ahmet Yıldırım'ın yanına gelerek onunla ilgilendi.

GÖRBİL Eğitim Kültür Merkezi'nin açılışı da Çelik ve Gönül tarafından yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*