Özürlü sanatçi hemsire esiyle fotograf sergisi açti

  • Giriş : 25.11.2005 / 00:00:00

ADANA - Fotograf Sanatçilari Hayri ve Nursel Çirak'in Adana Büyüksehir Belediyesi Salonu'nda açtiklari "Genis Ufuklar" adli sergileri begeniyle geziliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

68 fotografin yer aldigi sergiyi hemsire esi Nursel Çirak (32) ile birlikte 8 ayda hazirlayan Hayri Çirak'in (45) engelli olusu ögrencilerde büyük merak uyandirdi.

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu Çirak, çocuklarin bu yöndeki sorularina muhatap oldu. Liseyi bitirene kadar saglam oldugunu fakat daha sonra eklem iltihaplanmasindan ellerini kaybettigini ifade eden Çirak, sehpa (tripot) yardimiyla fotograf çektigini kaydetti.

Karakalem ve yagli boyo resim çalismalarinin da bulundugunu aktaran Çirak, insanin birer organini kaybetmesinin hedeflerinde sapmaya neden olmadigini vurguladi.

Asil her seyin beyinde bittigine isaret eden Hayri Çirak, "Yasama arzusu her seyi basarir." dedi.

Soyut ve karanlikta isiklarla oynamayi içeren fotograflari sevdigine deginen Çirak, özürlü olmasina ragmen arkeolojik kazilar da dahil hiç bir sanatsal faaliyetten geri kalmadigini dile getirdi.

Tedavileri dolayisiyla Güzel Sanatlar Fakültesi'ni de yarida biraktigina dikkat çeken Çirak, düsüncelerini "Özgürlük elinizde" sözleriyle özetledi.

Sergiyi büyük ilgiyle gezen Burç Ilkögretim Okulu 5. sinif ögrencilerinden Emin Agaogullari, fotograf sergisi açan engelli Hayri Çirak'in davranisini "azmin zaferi" olarak degerlendirdi. Ilayda Kahyalar ise elleri tutmayan bir insanin nasil fotograf çektigini hayretle gördügünü bilerterek, "Demek ki insan istedikten sonra her seyi yapabilir." diye konustu.

Zeynep Sahin'de sergiden çok etkilendigini anlatti. Esra Coskun ise sergiyi çok güzel buldugunu hatirlatti.

Bu arada ögrencilerle birlikte Hayri-Nursel Çirak'in sergisini inceleyen Büyüksehir Belediye Baskani Aytaç Durak, fotograflari çok begendigini anlatarak, takdirlerini sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious