Özürlüler kariyer sahibi olacak!

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, özürlülerin standartlarına uygun mesleklerde çalışması için düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediyesi'nde kapasite fazlası özürlü çalıştıran işyerlerine plaket verilmesi ve tekerlekli sandalye dağıtım törenine katıldı.

Türkiye nüfusunun yüzde 12'sinden fazlasının özürlü olduğunu ve ülkede 8.5 milyon özürlü vatandaş bulunduğunu belirten Bakan Çubukçu, bu özürlü gerçeğine günlük yaşam içinde pek rastlanmadığını belirterek, "Bunun nedeni özürlülere uygun ideal yaşam alanlarının olmayışı. Bir özürlünün ihtiyacını göz önüne aldığımızda, kentin dokusunun, kaldırımlarının, sokaklarının, kurumlarının, alışveriş mağazalarının hiçbir yerin özürlüye göre dizayn edilmediğini görüyoruz. Bu kötü gelişme nedeniyle özürlü vatandaşlarımız evlerinde birer hapis hayatı yaşıyorlar." dedi.

Özürlülerin sağlıktan eğitime, istihdamdan toplumsal hayata katılmaya kadar her alanda yaşadıkları güçlükleri ve sorunları ortadan kaldırmanın hükümetin olduğu kadar yerel yönetimlerin de sorumluluk alanına girdiğini vurgulayan Bakan Çubukçu, 20 yıldır tartışılan ama çıkarılamayan Özürlüler Yasası'nı AK Parti iktidarının çıkardığını kaydetti.

Bakan Çubukçu, şunları söyledi; "Özürlüler Yasası, toplumda bütün özürlüleri kapsayacak, kuşatacak, toplumsal hayata tam ve eşit katılımlarını sağlayacak, çok önemli değişiklikler içeriyor. Özürlülerin maaşlarının artmasının yanı sıra, bu vatandaşlarımıza yapılan ayrımcı muamelenin TCK'da suç sayılmasına kadar çok önemli destekler veriyoruz. Aynı zamanda ilk kez dönemimizde, 18 yaş altı özürlü çocuklara maaş bağladık. Eğitilebilir durumdaki çocuklarımızın eğitim giderlerini, Bağ-Kur ve SSK'lılar da dahil özürlüler yasası ile hükümet tarafından karşılanması gibi önemli bir işe imza attık. Bu çocukların en önemli problemleri okula gitmek. Bunu bildiğimiz için özürlü çocukların taşıma ücretlerini de devlet olarak biz karşılıyoruz."

Özürlülerin istihdamı noktasında yıllardır yapılan hatalara son vermek içinde önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çubukçu, şöyle devam etti; "Özürlüler standartlarına uygun mesleklerde çalıştırılacak. Nasıl ki bir görme engelli hukuk fakültesini bitirdiği halde kamuya girdiği zaman sadece memur oluyorsa, artık avukat olabilecek. Yani görme özürlü avukat, işitme engelli mühendis olacak. Özürlüler, her alanda kariyerlerine uygun şekilde mesleklerinde değerlendirilecekler. İşitme engelliler için ortak bir işaret dili sistemi oluşturuyoruz. Türk Dil Kurumu bu konudaki çalışmalarını tamamladı."

Bakan Çubukçu, konuşmasının ardından kontenjan fazlası özürlü istihdam eden 12 işletme temsilcisine plaketlerini verdi. Çubukçu ayrıca, 7 özürlü çocuğa Gaziantepli sanayici ve işadamları tarafından alınan tekerlekli sandalyeleri teslim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious