Özürlülerin yüzde 3'ü istihdam ediliyor

Özürlülerin yüzde 3'ü istihdam ediliyor.11255
  • Giriş : 30.06.2009 / 14:13:00

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kamu kurum ve kuruluşlarının, 51 bin 419 olan özürlü kontenjanının, 10 bin 300'ünde özürlü memur istihdam edildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcı, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın, yazılı soru önergesini, Devlet Personel Başkanı Mehmet Tekin Arslan'ın bilgi notuyla yanıtladı.

Bakan Yazıcı, Devlet Personel Başkanlığına intikal eden istatistiki verilere göre, kamu kurum ve kuruluşlarının 51 bin 419 olan özürlü kontenjanının, 10 bin 300'ünde özürlü memur istihdam ettiğini, kontenjanlardan 41 bin 119'unun boş olduğunu kaydetti.

Kamu kurum ve kuruluşlarının dolu memur kadrolarının yüzde 3'ü oranında özürlü memur istihdam etmek zorunda olduklarını hatırlatan Yazıcı, şunları kaydetti:

''Bu yükümlülük, Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğde belirtilmiştir. Bu tebliğe uymayan kurum ve kuruluşlar, yine Devlet Personel Başkanlığınca 2006 tarihli yazıyla uyarılmıştır.

Devlet Personel Başkanlığı, özürlülerin istihdamına yönelik sınav duyurularını ilan etmekte, özürlü memur kontenjan açıklarının ivedilikle doldurulması konusunda yazışmalar yapmakta, gerekli uyarılarda bulunmaktadır.''

Bakan Yazıcı, kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımı için sınırsız yetkiye sahip olmadığını, Bütçe Kanununun belirlediği sınırlar çerçevesinde personel ihtiyacını karşıladığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*