Özürlüye kamu da kapalı

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Özürlü çalıştırma zorunluluğuna kamu kurumları da uymuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm kamu ve özel firmalara en az yüzde 3 oranında ‘engelli personel’ çalıştırma zorunluluğu getiren 657 sayılı Memurlar Kanunu, devlet kurumları tarafından uygulanmıyor.

Toplam 2 milyon 300 bin personeli bulunan kamu kurumlarında çalışan engelli personel sayısı 10 bin 463. Bu rakam, toplam personel sayısının sadece yüzde 0,5’ine (binde 5) tekabül ediyor.

Türkiye’de sayıları 10 milyona yaklaşan engellilerin kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesini öngören 1997’deki düzenleme özel firmalar gibi devlet kurumları tarafından da dikkate alınmıyor. Memurlar Kanunu’na ek madde olarak konulan “Kurum ve kuruluşlar bu kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda yüzde 3 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır.” şartı, gelinen 9 yılda bir türlü hayata geçirilemedi. Kanun maddesinin uygulanmaması nedeniyle 2003’te çıkan İş Kanunu’nda da engelli işçi kontenjanının doldurulmaması durumunda her kontenjan için aylık 750 YTL para cezası verileceği belirtiliyor. Bu durumda, devlet kurumlarının çalıştırması gerektiği halde istihdam etmediği 59 bin engelli personel için her ay 44 milyon 250 bin YTL ceza ödemesi gerekiyor. CHP’li Kemal Demirel’in tüm bakanlıklara ayrı ayrı yönelttiği “Bakanlık bünyesinde ve bağlı genel müdürlüklerdeki özürlü personel sayısı nedir?” yönündeki soru önergeleri, özürlü personele yönelik istihdam zorunluluklarının başta kamu kurumlarınca yerine getirilmediğini ortaya koydu. 22 ayrı bakanlığın verdiği cevaplarda toplam özürlü personel sayısının 10 bin 463 olduğu belirlendi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bir süre önce kamudaki toplam personel sayısını 2 milyon 300 bin olarak açıklamıştı. Mevcut özürlü personel sayısının toplam rakama oranı yüzde 0,5 civarında bulunuyor. Verilen cevaplardan derlenen bilgilere göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, AB Genel Sekreterliği, AB Eğitim ve Gençlik Programı Başkanlığı, Yüksek Denetleme Kurulu, BDDK, Tütün Piyasası Genel Müdürlüğü, RTÜK ve Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği kurumlarında tek bir özürlü personel çalışmıyor. İş Kanunu’nu hazırlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın merkez teşkilatında ise sadece 10 özürlü personel bulunuyor. Buna karşılık, özürlü personel oranındaki ‘yüzde 3’ rakamını yakalayabilen tek devlet kurumu SSK.

Devlet bakanlıklarına bağlı kurum ve kuruluşlardaki özürlü işçi sayısı:

TRT 76, Türkiye İstatistik Kurumu 31, Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü 5, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) 1, Diyanet İşleri Başkanlığı 819, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu 241, Özürlüler İdaresi Başkanlığı 5, Dış Ticaret Müsteşarlığı 26, Eximbank 1, Gümrük Müsteşarlığı 26, Hazine Müsteşarlığı 39, DPT 9, GAP İdaresi 6, Türkiye Kalkınma Bankası 20, Vakıflar Genel Müdürlüğü 51, Devlet Personel Başkanlığı 4, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 54, Türkiye Futbol Federasyonu 5, TBMM’de 54.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious