Özyeğin'in izlemeye aldığı 3 banka

Özyeğin'in izlemeye aldığı 3 banka.12562
  • Giriş : 13.05.2009 / 10:18:00

Finans kulislerinde FİBA Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin’in küçük ölçekli ve kurumsal alanda çalışan bir bankayı satın alarak bankacılık sektörüne geri döneceği konuşuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Finansbank'ı Yunanistanlı NBG'ye 2006'da satarken '3 yıl bankacılık yapmama' sözü veren Hüsnü Özyeğin'in geri dönüş için 3 bankayla ilgilendiği konuşuluyor.

KENDİ kurup büyüttüğü Finansbank'ı 2006 yılının Ağustos ayında Yunan National Bank of Greece'e satan FİBA Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin, bankacılığa geri mi dönüyor? Bugünlerde bankacılık kulislerinde en çok konuşulan konuların başında Özyeğin'in geri dönüşü geliyor. Finans kulislerinde Özyeğin'in küçük ölçekli ve kurumsal alanda çalışan bir bankayı satın alarak bankacılık sektörüne geri döneceği konuşuluyor. Özyeğin, NBG ile yaptığı anlaşma gereği üç yıl süreyle Türkiye'de bankacılık yapamıyordu. Ancak bu sürenin sonuna gelinmesi nedeniyle 'banka alacak' iddialarının daha da güçlendiği ifade ediliyor.

2.7 MİLYAR DOLARI VAR

FİNANSBANK'I 2.7 milyar dolara satan Özyeğin'in finans sektörüne geri dönüşü için satın alabileceği bankayla ilgili kulislerde 3 bankanın ismi konuşuluyor. Finansbank'a rakip bir banka kurmayacağını daha önce açıklayan Özyeğin'in alacağı konuşulan bankalardan ilki Şekerbank. Hissedarları Turan Alem Bank'ın içine düştüğü durum nedeniyle Kazakistan'da kamulaştırılma tehlikesi bulunan ve özellikle inşaat sektörünün yoğun olarak kullandığı bankanın Özyeğin'in ilgisini çektiği ifade ediliyor. Özyeğin'in, kendi bankalarının da bulunduğu Rusya, Romanya gibi pazarlardaki faaliyetlerini fonlarken, içerdeki işlerini de fonlamak amacıyla Şekerbank ile ilgilenebileceği konuşuluyor.

YABANCIDAN ALABİLİR

ADI geçen ikinci banka ise Portekizli BCP'nin hissedar arayışına girdiği belirtilen Millenium Bank. Portekizli Banco Comerciale Portuguese, Sitebank'ı satın alarak Türkiye pazarına girdikten sonra Bank Europa markasıyla bir süre yoluna devam etmiş, sonra bankanın adını Millenium Bank'a dönüştürmüştü. Krizin Avrupa bankalarını da etkilemesinin ardından BCP Türkiye operasyonunu elden çıkarma niyetini net şekilde açıklamış ve hissedar arayışına girildiği konuşulmaya başlanmıştı. Özyeğin ile anılan üçüncü banka ise kriz öncesinde yabancı ortak arayışına giren, ancak kriz nedeniyle bundan vazgeçmek zorunda kalan Tekstilbank.

Star gazetesi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*