Özyürek: Erdoğan'ın tepkisi abartılı

Özyürek: Erdoğan'ın tepkisi abartılı.8429
  • Giriş : 30.01.2009 / 15:30:00

Özyürek, ''Başbakan'ın tepki göstermesi doğaldır ama tepkisi abartılı olmuştur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davos'da ''Gazze'' konulu panelin yönetiminde büyük hatalar yaşandığını söyledi.

Bu ölçüde üst düzey katılımlı bir panelin yönetiminde daha özenli ve kurallara uygun davranılması gerektiğini vurgulayan Özyürek, konuşmacılara verilen sürenin adil dağıtılmamasının ve Başbakan Erdoğan'a cevap hakkı verilmemesinin uygun bir davranış olmadığını, üslup sorunu yaşandığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın kendisine dönük sözlere tepki göstermesinin ''doğal ve beklenebilir'' olduğunu kaydeden Özyürek, şöyle devam etti:

''Başbakan'ın bu tepkiyi iç politika malzemesi olarak kullanmak istediği anlaşılıyor. Dış politika konularının iç politika malzemesi olarak kullanılması sakıncalıdır. Türkiye'nin çıkarları açısından sıkıntı yaratır. Türkiye'nin Orta Doğu'ya yönelik yıllardır süren belli bir politikası vardır. Orta Doğu'da ihtilafları çözmeye yönelik, taraflara eşit mesafede yaklaşan ve aynı zamanda ihtilafların bir parçası olmadan yürütülen bir politikadır. Ancak Türkiye şimdi Hamas'tan yana net bir tavır alarak yıllardır izlenen bu politikasından sapmaktadır. Bu doğru değildir. Ortaya çıkacak durum Türkiye'nin çıkarlarına zarar verir.

'Öfkeyle kalkan zararla oturur' derler. Onun için Başbakan öfkeyle kalkmıştır, Türkiye bu öfkeden zarar görür. Başbakan'ın tepki göstermesi doğaldır ama tepkisi abartılı olmuştur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*