Özyürek'ten Unakıtan'a zam yanıtı

Özyürek'ten Unakıtan'a zam yanıtı.15298
  • Giriş : 06.11.2008 / 22:48:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın doğal gaz zammını geri almaları durumunda bunun bütün maliyetini 70 milyon kişinin ödeyeceği açıklamasına CHP’den yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, CHP olarak zamların geri alınması için yargıya başvurduklarını hatırlatırken, yapılan zamların maliyetlerden değil, kötü yönetimden kaynaklandığını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın doğal gaz zammını geri almaları durumunda bunun bütün maliyetini 70 milyon kişinin ödeyeceği açıklamasına CHP'den yanıt geldi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, CHP olarak zamların geri alınması için yargıya başvurduklarını hatırlatırken, yapılan zamların maliyetlerden değil, kötü yönetimden kaynaklandığını söyledi.
CHP'li Özyürek, ANKA'ya yaptığı açıklamada, doğal gaza yapılan astronomik zammın kötü yönetimin ve BOTAŞ'ta yapılan yolsuzluklardan kaynaklandığına vurgu yaparken, “Bütün dünyada petrol ve doğal gaz fiyatları düşerken Türkiye'de doğalgaza yüzde 22 zam yapmak ekonomiyle maliyetle ilgisi yoktur. Bütün dünyada 2008 yılında yüzde 40 doğal gaz fiyatlarında artış olmuş buna karşılık Türkiye'de yüzde 82 buçuk doğalgaza zam yapılmıştır” dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan'ın doğalgaz zammını maliyetteki artışa bağlayarak kamuoyunu yanılttığını öne süren CHP'li Özyürek, şunları söyledi:
“Dolarda artış olduğu doğrudur ama dolardaki artıştan daha fazla ithal edilen doğal gaz fiyatlarında düşüş olmuştur. O nedenle yüzde 22.5 doğal gaz zammının ekonomik bir nedeni yoktur. Ancak özellikle BOTAŞ'ta yaşanan yolsuzluklar ve başta Ankara Büyükşehir Belediye olmak üzere BOTAŞ'ın katrilyonlara varan alacaklarını tahsil edemeyişi nedeniyle BOTAŞ büyük bir faiz yükü altına girmiştir. Kötü yönetimden kaynaklanan bu faiz yükünü de doğal gaza zam şeklinde halka yansıtmıştır. Maliye Bakanı doğal gazda indirim yaparsak bunun bedelini 70 milyon kişi öder diyor. Doğal gaza yapılan zam sadece evinde doğal gaz kullananlara getirilen bir yük değil, aynı zamanda sanayi sektörüne de büyük bir yük getirdiği için tüm ürün fiyatları yükseleceğinden esas o zaman 70 milyon büyük yük altına girmiş olmaktadır. Doğalgaz zammını geri alın talebi hiçbir ekonomik dayanağı olmayan maliyet artışından kaynaklanmayan bu zamların vatandaşa getirdiği yükte vatandaşı kurtarma talebidir. Daha önce 2007 seçimlerine giderken elektriğe ve doğal gaza zam yapmamakla övünen hükümet şimdi doğal gaza da elektriğe de zam üstüne zam yaparak, vatandaşa zulüm etmektedir. Bu zulümden vatandaşı korumak için CHP olarak hem yargıya başvurduk, zamların iptalini istiyoruz, hem de Meclis'te genel görüşme istiyoruz. Meclis'in ağırlığını koyarak bu zamların kaldırılmasını talep ediyoruz. Bazı bakanlar şimdi zam yapmak zorunda kaldık ama üç dört ay sonra bu zamları indirebiliriz diye demeçler vermektedirler, öyle anlaşılıyor ki şimdi vatandaşa yüzde 22.5 zam yükleyen hükümet yerel seçimlere giderken bu zamlardan indirim yapmak suretiyle halkın gözünü boyamaya çalışacaktır. Ancak tam kışa girerken doğal gaza yapılan bu zam vatandaşa bir zulümdür. Biz CHP olarak zamların geri alınmasını talep ediyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*