Padişah gömlekleri moda oluyor

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Padişahların savaşlara giderken giydikleri 'tılsımlı gömlek'leri, ünlü modacı Faruk Saraç, günlük kıyafet olarak yeniden tasarlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onay alan Faruk Saraç, Topkapı'da sergilenen padişah gömleklerini tasarımında kullanma hakkını aldı. Gömleklerin üzerinde ayetler ve çeşitli semboller bulunuyor. Saraç, yeniden tasarlayacağı gömleklerin üstüne orijinalindeki gibi ayet ancak sembolleri kullanacak.

Saraç'ın tasarladığı gömlekler 1477 yılında Fatih Sultan Mehmet'in şehzadesi Cem Sultan'a yaptırdığı gömlekten yola çıkarılarak hazırlandı; Hatay ve Denizli'de dokundu. Meslekte 25. yılını kutlayan Saraç 1,5 senedir 'tılsımlı gömlek'lerin üzerinde çalıştığını anlattı. Yeni kreasyonun en önemli parçalarınının ayetler olmaksızın dokunmuş 5 şifalı gömlek olduğunu ifade eden Saraç, ayetlerin kullanılmasında hassas olduğunu, çünkü günümüzde üzerinde ayet olan giysilerin gerektiği şekilde korunamayacağını söyledi. İstanbul'un fethinin yıldönümünde (29 Mayıs 2007) 99'u gömlek olmak üzere 365 kıyafet sunulacak. Saraç, defilenin gelirini Topkapı'nın onarımında kullanmak istiyor. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerinin devam ettiğini belirten Saraç, Topkapı Sarayı'ndan ilk kez bir kültürel varlığın günümüze taşındığını kaydetti. 'Tılsımlı' ya da nâm-ı diğer 'şifalı' gömlekler, Topkapı Sarayı'nın en gözde koleksiyonları arasında. Padişah elbiseleri koleksiyonunda seksen yedi adet tılsımlı gömlek, bir takma yaka, beş takke, on yazılı örtüden oluşan yaklaşık yüz civarında önemli koleksiyon mevcut. Bu gömleklerin en önemli özelliği, padişahların savaşa giderken üzerlerine şifreli bir şekilde Fetih Sûresi'nin işlendiği gömlekleri zırh altına giymeleriydi. Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giyindikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlam şimdilik sır. Tılsımlı gömleklerin kimin tarafından hazırlandığı da birisi hariç bilinmiyor. Tılsımlı gömlekler üzerinde sıkça yer alan iki motif Hz. Ali'nin ucu çatallı kılıcı 'Zülfikâr' ve çoğunlukla Musevi inancıyla bağdaştırılan Süleyman mührü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious