Paha biçilemeyen panoyu geri aldık

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Vakıflar Genel Müdürü Beyazıt İstanbul Atik Valide Sultan Camisi’nden çalınan paha biçilmez çini panoyu Paris’te bularak Türkiye’ye getirdiklerini belirti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, 2006’da çalınarak yurt dışına çıkarılan vakıf eserlerinin geri getirilmesi, tarihi eser kaçakçılığının önüne geçilmesi; cami, mescit ve depolarda çürüyen vakıf teberrukat eşyalarının kazanılması amacıyla yoğun çaba gösterdiklerini belirtti. Bu çalışmalar çerçevesinde, İngiltere’den, Fransa ve İsviçre’ye kadar birçok ülkeden onlarca tarihi eseri Türkiye’ye geri kazandırdıklarını bildiren Beyazıt, yıl içinde sadece İstanbul’da düzenlenen 3 ayrı operasyonda toplam 254 tarihi esere el koyduklarını kaydetti.

Beyazıt, Çengelhan’da düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında, "2006 Vakıf Medeniyet Yılı" içinde gerçekleştirdikleri çalışmalar ile 2007 yılındaki planları hakkında bilgiler verdi. Beyazıt, önceki yıllarda İstanbul Atik Valide Sultan Camisi’nden çalınan ancak daha sonra Paris’te bulunarak yurda geri getirilen tarihi çinilerden oluşan panoyu da gazetecilere gösterdi. Beyazıt, "paha biçilemeyecek değerdeki" panonun da vakıf müzelerinde sergileneceğini belirtti. Beyazıt, yurt genelindeki cami ve mescitlerde bulunan 20 bin halı ile 10 bin kilimi Ankara’ya getirttiklerini ifade ederek, bunların içinden 2 bin 641 tarihi el dokuması halı, 2 bin 643 kilim ile 8 bin 800 etnografik eserin günyüzüne çıkarıldığını kaydetti.

ESKİ ESER HASTANESİ

Halı, kilim, alem, şamdan, el yazması kitaplar, çini ve pano gibi tarihi vakıf teberrukat eşyalarının hırsızlığa karşı korunması, yerli ve yabancı araştırmacıların, turistlerin istifadesine sunulmasını arzu ettiklerini dile getiren Beyazıt, bu amaçla 2007 yılında İstanbul, Ankara, Tokat, Gaziantep ve Erzurum’un da aralarında bulunduğu 12 ilde müze açacaklarını bildirdi. Eserlerin çalınmasının önüne geçmek amacıyla tarihi camilerin kameralı güvenlik sistemleriyle donatıldığını belirten Beyazıt, tahrip olmuş eski eserlerin geri kazanılması amacıyla da bir "Eski Eser Hastanesi" kuracaklarını belirtti.

Fatih ve Süleymaniye külliyeleri onarılacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2007 yılında başta Fatih ve Süleymaniye Külliyeleri olmak üzere görenlerin içini burkan abide eserlerin onarımına başlayacak. 2007 yılı içinde onarımı başlayacak abide eserler arasında Yavuz Sultan Selim Külliyesi, Valide Sultan Camii, Nuruosmaniye Camii ve Edirne’deki havra gibi ecdad mirası eserler yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious