Paketteki bazı öneriler kabul edilemez!

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

İran, Batılı ülkelerin nükleer programı durdurması için önerdiği teşvik paketindeki bazı maddelerin kabul edilemez olduğunu düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamit Rıza Asefi bugün Tahran'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Batılı ülkelerce sunulan teşvik paketindeki bazı önerilerin kabul edilemez olduğunu belirterek bu önerilerde düzeltmeler yapacaklarını ifade etti.
Ne tür düzenlemeler yapacakları konusunda ayrıntı vermeyen Asefi, öneri paketini incelemeye devam ettiklerini ve kendi önerilerinin yer alacağı bir yanıt vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Bush'un İran'ın pakete yanıt vermek için aylar değil birkaç hafta süresi olduğunu açıklamasına rağmen, Asefi acele etmeyeceklerini söyledi. Asefi, "Bize bir tarih verilmedi. Bu, zaman kazanmaya çalıştığımız anlamına da gelmez" şeklinde konuştu. Sözcü, ABD ile müzakere olasılığı ile ilgili bir soruya, "Ön şart bulunmayan her müzakereye olumlu bakıyoruz" yanıtını verdi.

AB üçlüsü olarak bilinen İngiltere, Fransa ile Almanya tarafından hazırlanan ve ABD, Rusya ile Çin tarafından kabul edildikten sonra İran'a sunulan "teşvik paketi"ne, Tahran yönetimi tarafından henüz resmî bir yanıt verilmedi. Ancak dün bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, "mekik diplomasisinin İran'dan Avrupalı devletlere sunulacak yeni bir öneri paketine ya da bize sunulan pakette bazı değişikliklere yol vermesini umuyoruz" diyerek "karşı paket"i gündeme getirmişti.

İran'a sunulan pakette uranyum zenginleştirme faaliyetlerini dondurması karşılığında barışçı nükleer teknoloji sağlanması ve bazı yaptırımların kaldırılması gibi teşvikler öneriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious