Pakistan, Afganistan sınırına çit çekecek

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Pakistan'ın Afganistan sınırına çit çekeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, düzenlediği basın toplantısında, militanların sınırdan ülkeye geçişini önlemek için alınan karar uyarınca sınırın 35 kilometresine çit çekileceğini açıkladı.

Müşerref, ilk kez askerlerin, Taliban militanı ya da El Kaide savaşçısı olduğundan şüphelenilen kişilerin sınırı geçmesine izin veriyor olabileceğini kabul ederek, ilk aşamada ülkenin kuzeybatısında 7 ya da 8 bölgeye çit çekileceğini, bunun birkaç ay süreceğini bildirdi.

Bu aşamada uluslararası toplumun endişeleri nedeniyle mayın kullanılmayacağını ifade eden Pervez Müşerref, ikinci aşamada Belucistan bölgesini korumak için sınırın 250 kilometrelik bölümüne çitle birlikte mayın döşenmesinin planlandığını, alternatif bir çözüm olmadığı sürece kimsenin kendilerini eleştiremeyeceğini bildirdi.

Pakistan ordusu veya istihbarat servisinin militanları aktif biçimde desteklediği iddialarını yalanlayan Pakistan Devlet Başkanı, ülkesinin Taliban militanlarının atağa kalkmasının günah keçisi olduğu görüşünü destekleyerek, bu dirilişin Afganistan'da yaşandığını söyledi.

-HİNDİSTAN-

Pervez Müşerref, Hindistan ile ilişkilerinin iki ülke tarihinde hiç bu kadar iyi olmadığını da söyledi.

Müşerref, Hindistan ile üç yıl önce başlattıkları barış süreci çerçevesinde alınan güven inşa edici önlemlerin çok iyi gittiğini ve iki ülkenin ihtilaflı tüm konuları çözme konusunda ilerleme kaydedeceği konusunda "oldukça iyimser" olduğunu belirtti.

Pakistan Devlet Başkanı, "İlişkilerimiz tarihimizde daha önce hiç bu kadar iyi olmamıştı ve bu yüzden mutlu olmalıyız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious