Pakistan, Butto'nun ölümüyle büyük bir trajedi yaşadı

Pakistan, Butto'nun ölümüyle büyük bir trajedi yaşadı.9082
  • Giriş : 03.01.2008 / 04:30:00
  • Güncelleme : 03.01.2008 / 00:36:09

Benazir Butto'nun bir katliama kurban gitmesi "ulus trajedisi" olarak değerlendiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, "Ulus, Butto'nun ölümüyle büyük trajedi yaşadı" dedi. Devlet televizyonundan halka seslenen Müşerref, eski Başbakan Benazir Butto'nun suikast sonucu öldürülmesinden "teröristlerin" sorumlu olduğunu söyledi.

Butto'nun ölümünden, tüm Pakistan gibi kendisinin de büyük üzüntü duyduğunu belirten Müşerref, "Ulus, büyük trajedi yaşadı. Benazir Butto, teröristlerin elinde öldü. Benazir'in ruhunu ebedi huzura kavuşturması için Allah'a dua ediyorum" diye konuştu.

Müşerref, "birçok imansızla siyasi unsurların", kanunları hiçe saymak için bu trajediden fayda sağlamaya çalıştığını belirtti.

Suikastta, El Kaide'nin parmağı olduğundan şüphe etmediğini kaydeden Müşerref, Butto'nun, örgüt yanlıları tarafından şehit edildiğine emin olduğunu kaydetti.

Müşerref, soruşturma için İngiliz polisinden yardım istediklerini ve ilgili talebini İngiltere Başbakanı Gordon Brown'a ilettiğini, olumlu yanıt aldıklarını kaydetti.

Müşerref, suikastla ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmak istediklerini, Scotland Yard'dan gelecek ekibin, soruşturmayı yürüten yerel yetkililere destek vereceğini söyledi.

"Soruşturmanın, Scotland Yard'ın yardımıyla düzgün bir şekilde yapılacağını ve tüm kuşkuların ortadan kalkacağını umuyorum" diye konuşan Müşerref, Pakistan halkına, ihtilafları ortadan kaldırma ve uzlaşma çağrısında bulundu.

Müşerref, 8 ocaktan 18 şubata ertelenen genel seçimin huzur içinde yapılabilmesi için orduyla milis kuvvetlerden yardım alınacağını, seçim komisyonunun, seçimi erteleme konusunda doğru ve zamanında bir karar aldığını belirtti.

Adil, şeffaf ve sorunsuz bir seçim sözü veren Müşerref, Butto'nun demokrasiyi sağlamak için uğraş verdiğini, terörizmi sona erdirmek istediğini söyledi ve "Benim amacım da aynı" diye konuştu.

Öte yandan ABD, Butto'ya düzenlenen suikastle ilgili soruşturmada Pakistan'a yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in düzenlediği basın toplantısından önce yaptığı açıklamada, "İstenmesi durumunda yardım etmeye hazırız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious