Pakistan, İran'a saldırı mı düzenliyor?

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Amerikan ABC televizyonuna göre Pakistanlı bir grup militan, İran içinde baskınlar düzenliyor ve ABD'den destek görüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan ABC televizyonu, Pakistanlı bir militan grubun İran içinde bir dizi gerilla saldırısı düzenlediğini ve ABD'nin bu grubu gizlice teşvik ettiğini duyurdu.

Amerikan ve Pakistan istihbarat kaynaklarına dayanılan ABC'nin haberinde, Beluci tarikatı üyelerinden oluşan militan grubun İran içinde düzenlediği baskınlarda bazı İranlı asker ve yetkililerin öldürüldüğü ya da kaçırıldığı
kaydedildi.

Haberde, Pakistan'ın İran sınırındaki gaz zengini Belucistan eyaletinde faaliyet gösterdiği belirtilen "Cundullah" adlı grupla ilgili Amerikan istihbaratının kabul ettiği tek ilişkinin, Pakistan'daki El Kaide unsurlarının
izini sürme konusundaki işbirliği olduğu ifade edildi.

ABC televizyonu, Cundullah'ın, ele geçirdiğini söylediği İran askerleri ve sınır muhafızlarının video görüntüleri bulunduğunu da duyurdu.

Haberde, Amerikan kaynaklarına dayanılarak, Washington'un bu gruba doğrudan kaynak sağlamadığı, ancak 2005'ten bu yana grubun lideri Abdülmelik Regi ile yakın bağlantıyı sürdürdüğü ifade edildi.

Bir CIA yetkilisinin haberi doğrulamadığını kaydeden ABC, grubun lideri Regi'nin İranlı rehinelerin bazılarını kendisinin bizzat idam ettiğini söylediğini duyurdu.

Nixon Merkezi'nin terörle mücadele birimi üst düzey çalışanlarından ve ABC haber biriminin danışmanlarından olan Alexis Debat da televizyona açıklamasında, Regi'nin komutası altında İran sınırının karşı tarafında İranlı askeri ve istihbarat yetkililerine karşı saldırılar düzenleyen birkaç yüz gerilla bulunduğunu söyledi. Debat, Sünni Cundullah grubunun lideri Regi'nin, genelde Taliban ile birlikte savaştığını, uyuşturucu kaçaklığında yer aldığını da söyledi

ABC'nin haberinde, İran'ın Zehedan kentinde şubat ayında bir otobüsteki 11 İran devrim muhafızının öldürüldüğü saldırıyı Cundullah grubunun düzenlediği belirtildi.

Haberde, Pakistan hükümet kaynaklarına dayanılarak da İran'a karşı gizli mücadelenin, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin şubat ayında Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile görüşmesinin gündeminde yer aldığı kaydedildi.

ABC'ye göre, Cheney'nin sözcüsü ise haberle ilgili sorulara, "Başkan Yardımcısının yabancı liderlerle görüşmeleri hakkında konuşmadıkları" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious