Pakistan filmden rahatsız

Pakistan filmden rahatsız.9724
  • Giriş : 05.03.2008 / 21:37:00

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hollandalı aşırı sağcı politikacının hazırladığını duyurduğu Kur'an-ı Kerim aleyhindeki filmin, ''nefreti ve yabancı düşmanlığını çoğalttığını ve haklı görülemeyeceğini'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Sadık, Hollandalı politikacı Geert Wilders'in filminin, "kendisinin ön yargılı ve bağnaz görüşlerini yansıttığını" söyledi. Sadık, "ayrımcılığı körükleyen bu filmin ifade özgürlüğüyle hiçbir ilgisi olmadığını" kaydetti.

Sadık, Pakistan hükümetinin Hollanda büyükelçisini çağırarak, konuyla ilgili protestolarını sunduğunu söyledi.

Aşırı sağcı ve İslam karşıtı tutumuyla bilinen Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in hazırladığını duyurduğu Kur'an-ı Kerim karşıtı film, Müslüman ülkelerde ve Hollanda'da tepkilere neden oldu.

Hollanda hükümeti, "Hollanda'nın ülke içinde ve dışında çıkarlarının tehlikeye düşeceğini" bildirmiş, Wilders'a filmi yayınlamama çağrısı yapmıştı. Hükümetin, Wilders'in filminin yayımlamasını engellemek için girişimlerde bulunduğu kaydediliyor.

Ölüm tehditleri aldığı bildirilen Wilders, sorun yaratmaya çalışmadığını, aksine "ifade özgürlüğü hakkını kullandığını" söylüyor.

"Fitne" adlı filminin ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen Wilders, filmin yayımlanması için televizyon kanallarıyla görüşmelerinin sürdüğünü açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious