Pakistan ile Hindistan yeniden masaya oturdu

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Pakistan ile Hindistan temmuz ayında Bombay kentindeki saldırıların ardından ara verdikleri barış görüşmelerine yeniden başladı. Taraflar toplantıdan iyimser olarak ayrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pakistan Dışişleri Bakanı Rıyaz Muhammed Han, Hindistan Dışişleri bakanı Şiv Şankar Menon'un davetlisi olarak Yeni Delhi'ye gelmişti. İki gün sürecek görüşmeler için Hindistan'a giderken Pakistanlı Dışişleri Bakanı Khan, "Hindistanlı muhataplarıyla yapıcı görüşmeler gerçekleştirmeyi umduğunu" söylemişti.

Uzun süreden beri devamedegelen görüşmeler saldırılar ardından kesilmişti. Bağlantısızlar Zirvesi için Küba'nın başkenti Havana'da biraraya gelen Hindistan ve Pakistan liderleri tarafından görüşmeler yeniden gündeme alınmıştı. Gözlemciler, görüşmelerde önemli ilerlemeler beklenmediğini ama tarafların biraraya gelmiş olmalarının en azından barış sürecinin rayından çıkmadığını gösterdiğini aktarıyor.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile Pakistan lideri Pervez Müşerref'in Havana'daki görüşmelerinde "terörle mücadele etmek için ortak bir komisyon" kurulması konusunda uzlaşmaya varılmıştı.

İki ülke arasındaki en önemli uzlaşmazlık konusunu Keşmir sorunu oluşturuyor. Güney Asya'nın iki nükleer gücü arasındaki barış görüşmeleri 2004 yılında başlamış, 200'e yakın kişinin hayatını kaybettiği Bombay saldırıları nedeniyle de kesintiye uğramıştı.

Hindistan, Bombay kentinde gerçekleşen saldırıları konusunda Pakistan'ı sorumlu tutuyor.Pakistan ise, Hindistan'ın suçlamalarını reddediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious