"Pakistan ile ikinci zirve Haziran'da Türkiye'de"

  • Giriş : 19.04.2008 / 23:46:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 23:42:10

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan ile Pakistan arasındaki ikinci zirvenin cumhurbaşkanları düzeyinde haziranda Türkiye'de yapılması için görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Babacan ve beraberindeki heyet, resmi ziyaret için gittikleri Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki temaslarına bu sabah başladı.

Bakan Babacan, ilk olarak Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi.

Görüşmelerin başında Kureyşi Babacan'a, Türkiye ile çok uzun süredir olumlu ilişkileri bulunduğunu ve kendisinin Pakistan'da hükümet kurulduktan sonra ülkelerine yaptığı bu ilk ziyaretten çok memnun olduklarını söyledi.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da Babacan, Pakistan'daki seçimlerin şeffaflık içinde geçmesi ve sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Babacan, Türkiye ile Pakistan ilişkilerinin çok iyi ve olumlu olduğuna, birçok uluslararası konuda aynı görüşü paylaştıklarına dikkat çekti.

Afganistan ile Pakistan arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Türkiye'nin ev sahipliğinde mayıs ayında müsteşarlar düzeyinde çalışma grubu toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Babacan, haziranda da üç ülkenin cumhurbaşkanlarının katılımıyla yine Türkiye'de zirve toplanmasının planlandığını kaydetti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi de Türkiye ile Pakistan arasında hem ikili ilişkiler, hem uluslararası sorunlara bakışta görüş birliği bulunduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ikili ve stratejik ilişkileri artırmayı konuştuklarını ifade eden Kureyşi, Türkiye'nin Keşmir konusundaki desteğine teşekkür ederek, Pakistan'ın da Kıbrıs konusunda Türkiye'ye verdiği desteği sürdüreceğini söyledi.

Kureyşi, "Türkiye ile Pakistan arasında ekonomik ve savunma alanında işbirliği arttı. Ticaret hacmimiz 690 milyon dolar, bunu 2 milyar dolara çıkarmak için çaba harcamalıyız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious