Pakistan ile Özbekistan ilişkilerinde yeni dönem

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Ekonomik ve ticari alanda güçlenmek isteyen Özbekistan, Pakistan'la olan ilişkilerine yeni bir ivme kazandırma çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kerimov'un bugün sona erecek ziyareti sırasında, imzalanan yeni anlaşmaların ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanlı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ziyaret sırasında, "bankalar arası işbirliği", "orta ölçekli yatırımlarım geliştirilmesi", "terörle mücadele", "Tarım, Köy ve Su İşleri Bakanlıkları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi", "gümrükte yeni düzenlemeye gidilmesi", "Ticaret ve Sanayi Odaları arası ilişkilerin geliştirilmesi", "ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi" sahalarında 2 yeni anlaşma ve 6 memorandumun imzalandığı belirtildi.

Ayrıca ziyaret sırasında taraflar bölgesel ve uluslararası güvenlik ve terörle mücadelede işbirliği mesajı verdi. Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanılması adına daha kararlı girişimlerin olması gerektiğine de dikkat çeken iki ülke yetkilileri, bölgeni ekonomik kalkınması için öncelikle Afganistan'ın huzur ve istikrara kavuşmasının gerektiğine dikkat çekti.

Bu arada Pakistan, Özbekistan'ın toprakları üzerinden denize açılması için gerekli desteği sağlamaya çalışacak. Cumhurbaşkanı Kerimov ve beraberindeki heyet bugün yurda dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious