Pakistan İstihbaratı: savaş yok!

Pakistan İstihbaratı: savaş yok!.16122
  • Giriş : 07.01.2009 / 17:18:00
  • Güncelleme : 07.01.2009 / 17:15:31

Pakistan İstihbarat Servisi (ISI) Başkanı Ahmet Şuja Paşa, Mumbai saldırıları nedeniyle Hindistan ile gerilen ilişkilere rağmen iki ülke arasında bir savaşın söz konusu olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paşa, Der Spiegel'e verdiği mülakatta terörün Hindistan'dan önce Pakistan'ın düşmanı olduğuna değindi. Paşa, bölgede bir savaş olmayacağının da altını çizdi.

26 Ekim 2008'de 170'den fazla kişinin öldüğü Mumbai terör saldırılarından sonra gerilen Pakistan Hindistan ilişkileri değerlendiren Paşa, saldırılardan hemen sonra kızgın olan Hint tarafından bir askeri harekat beklediklerini, ancak bunun sağduyu ile üstesinden gelindiğini belirtti.

Hintli devlet görevlilerinin de savaştan yana tutumu olmadığını dile getiren Paşa, iki tarafın da akıllı davranarak bu zor devreyi geçirdiklerini anlattı. Devlet görevlilerinin diplomatik yollarla işlerini yapmaya başlaması ile savaş ihtimalinin sıfıra düştüğüne değinen ISI Başkanı, Salı günü Hindistan Başbakanı Manmohan Sİngh'in yaptığı açıklamaları talihsizlik olarak yorumladı.

Singh, dün yaptığı açıklamada Mumbai saldırılarının ardında bir Pakistan resmi ajansının olabileceğini dile getirmişti. Tarihinde 3 defa savaşmış nükleer güce sahip iki ülkeyi tekrar karşı karşıya getiren terör olayları sonrasında Güney Asya'ya batılı ülke liderleri arabuluculuk için akın etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*