Pakistan ordusu Buner'de sıkıştı

Pakistan ordusu Buner'de sıkıştı.12519
  • Giriş : 20.05.2009 / 21:50:00

Pakistan hükümeti, Taliban militanlarına karşı yürüttüğü operasyonlara rağmen, Buner bölgesinde kontrolü tam olarak sağlayamadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Bölgeyi ziyaret eden bir grup BBC gazetecisine açıklama yapan hükümet, Buner bölgesinde büyük bir askeri operasyona hazırlanıyor.

Ülkenin kuzey doğusundaki Buner'e giden BBC muhabiri Harun Reşit, iki köyde çatışmaların sürdüğünü ve Buner'in savaş bölgesi olduğunu söyledi.

Muhabirimiz, pek çok köyün boşaltıldığını, kalanların ise sokağa çıkma yasağı ve elektrik kesintileri altında yaşamlarını sürdürmekte zorlandığını belirtiyor.

BBC muhabiri Reşit, üç haftadır süren askeri operasyonlara rağmen, ordunun kontrolü tam olarak ele geçiremediğini söylüyor.

Bölgeyi gezen gazeteciler, militanların varlığına dair bir işaret de görmediklerini belirtiyor.

Operasyonlarnı başlamasının ardından evlerini terk eden köylülerden bir kısmı, tahıllarının kurumasından endişe ettikleri için köylerine geri dönmeye başladı.

Ancak, bölgenin en önemli yerleşim birimi olan Daggar hâlâ tümüyle terkedilmiş durumda.

Daggar'daki araçların ve benzin istasyonun da tahrip edildiği bildiriliyor.

BBC muhabiri Reşit, Ordu birliklerinin Buner bölgesinde yollara kontrol noktaları kurmak yerine tepelerde konuşlandığını ve sokağa çıkma yasağı sırasında gördükleri kişilere uyarı ateşleri açtığını söylüyor.

Birleşmiş Milletler'in açıklamalarına göre, ülkenin kuzey batısında geçen ay başlayan operasyonlar nedeniyle 1,5 milyon kişi yerinden edildi.

Ordu çatışmalarda şimdiye kadar binden fazla militanın öldürüldüğünü söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*