Pakistan parlamentosu Papa'yı kınadı

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Pakistan parlamentosu, İslam ve Hz. Muhammed hakkındaki hakaretamiz sözler sarf eden Papa 16. Benedikt'i oybirliğiyle kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

16. Benedict, Salı günü Almanya'nın Bavyera bölgesindeki Resengburg Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Medine döneminden itibaren Hz. Muhammed ve Müslümanların dini yayma konusunda şiddeti bir yöntem olarak benimsedikleri iddiasında bulunmuştu. "İslam'da Tanrı ile akıl arasında ayrılmaz bir bağ yok" sözlerini de sarfeden Papa'nın bu çıkışına tüm dünyadan "cahilce yapılmış bir açıklama" yorumu yapılmıştı.

14. yüzyılda yaşamış Bizans İmparartoru Manuel Paleologos'tan alıntı yapan Papa, "Hz.Muhammed'in yeni bir şey getirmediğini, getirdiklerinin ise inancını kılıçla yaymak gibi insanlık dışı ve şeytani şeyler olduğu" suçlamasını yapmıştı.

Vatikan, dün yaptığı açıklamada Papa'nın Müslümanların hassasiyetlerine saldırmak gibi bir niyetinin olmadığını açıklamıştı. Fazal Kerim'im parlamentoda kabul edilen tasarısında Papa 16. Benedikt'in açıklamalarıyla İslam'a saldırıdığını ve tüm Müslümanların duygularını incittiği ifade ediliyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı da, İslam'ı hoşgörüsüz bir din olarak göstrerenlerin şiddeti teşvik ettiğini vurguladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tesnim Eslem, "Biz dinler arasındaki uçurumu ortadan kaldırmaya; diyalog ve karşılıklı anlayışın gelişmesi çağrısı yapıyoruz" derken, Papa'nın açıklamalarının bu çabaya yardımcı olmadığını ifade etti.

Müslümanların uzun bir hoşgörü tarihine sahip olduğunu vurgulayan Eslem, buna örnek olarak da İspanya'daki Katolik krallığın 1492'de kovduğu Yahudilere Osmanlı Devleti'nin kucak açmasını gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious