Pakistan rotayı Çin'e çeviriyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

ABD'nin Hindistan'ı ''stratejik ortak'' ilan etmesinin ardından bunu endişeyle karşılayan Pakistan, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'nun ziyareti kapsamında Pekin ile önemli anlaşmalara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pakistan'ın Pekin eski büyükelçilerinden Maqbool Bhatti, Hu'nun ziyaretinin tarihi bir adım olduğunu söyledi.
İki liderin görüşmesinde stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi konularında mutabakata varıldı. Pakistan'ı son 10 yıl içinde ziyaret eden ilk Çinli lider olan Hu, Pakistan'ın nükleer güç üretmesine yardım etmek için işbirliğine devam edeceklerini kaydetti. Hu'nun bu ziyareti savunma, nükleer, ekonomi ve ticaret sektörlerinde bağları güçlendirme amacını taşıyor. Bu ziyarette ayrıca Çin lideri Hu, Hindistan'ı ziyaret etmesinin ardından Pakistan ziyareti ile geçmişte savaşmış iki nükleer güç olan İslamabad ile Yeni Delhi arasındaki anlaşmazlıkları geride bırakıp, barışa katkı sağlamaya yönelik mesajlar vermeyi amaçlıyor.

Bu yılın başında ABD Başkanı Bush'un bölgeye yaptığı ziyarette Hindistan ile nükleer enerji konusunda anlaşma imzalaması Pakistan ve diğer ülkeler tarafından kaygıyla karşılanmıştı. ABD yönetimi Hindistan'a verdiği desteği Pakistan için vermeyeceğini açıklamıştı.

-SİLAH VE TİCARET ANLAŞMALARI-

Ziyarette iki taraf arasında uzun menzilli radar donanımlı erken uyarı uçaklarını ortak geliştirme konusunda bir anlaşma imzaladı. Pakistan Hava Kuvvetleri, Çin Havacılık Şirketi ile uçak imalatı ve erken uyarı hava araçları dahil diğer bağlantılı alanlarda uzun dönemli işbirliği ve ortak kalkınmada anlaştıklarını ve bu konuda bir mutabakat zaptının imzalandığını açıkladı.

Ziyarette ayrıca iki komşu ülkenin liderleri, Çin-Pakistan Serbest Ticaret Anlaşması'na imza koydu. Bu anlaşma aynı zamanda Çin'in Güney Asya ülkeleriyle imzaladığı ilk serbest ticaret anlaşması oluyor. İkili ticaret geçen yıl 2004'e oranla yüzde 39 artışla 4.26 milyar dolara ulaşmıştı. Yetkililer, yapılan anlaşmayla ikili ticaret hacminin 5 yıl içinde 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious