Pakistan savunma sanayinde iddialı

Pakistan savunma sanayinde iddialı .16122
  • Giriş : 13.12.2008 / 11:49:00

Yaklaşık 921 bin askerle dünyanın yedinci büyük ordusuna sahip Pakistan, 2006 rakamlarına göre gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 4,5'ini (4,26 milyar dolar) savunmasına ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Keşmir sorunu yüzünden Hindistan ile bağımsızlığını kazandığı 1947 yılından bu yana üç kez savaşan Pakistan, özellikle uzun menzilli füzeler geliştirilmesi çalışmalarına ağırlık veriyor.

Yerli imkanlarla kendi tankını, zırhlı personel taşıyıcısını ve Çin ile ortak savaş uçağını üreten Pakistan, ayrıca Türkiye ile de savunma sanayi alanında ortak projeler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye ve Pakistan arasında 2 yıldır görüşmeleri sürdürülen projeyle, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan savaş gemilerinin Türkiye'de tasarlanması, birinci geminin Türkiye'de inşa edilmesi, diğer üç geminin ise Pakistan askeri tersanesinde inşa edilmesi ve projenin 10 yıl sürmesi bekleniyor.

Ayrıca TUSAŞ Türk Havacılık Uzay Sanayi (TAI), Pakistan Hava Kuvvetleri'nin (PHK) F-16 savaş uçaklarının modernizasyonuyla ilgili sözleşmeyi tamamlamayı amaçlıyor ve BMC de Pakistan ordusuna 973 adet 10 tonluk askeri kamyon sağlanması projesinin kısa sürede tamamlanmasını bekliyor.

Balistik füze üreten birkaç ülkeden biri olan Pakistan'ın, karadan karaya balistik füze programı 1980 yılının başında başladı.

Anza karadan havaya füzelerini (SAM) üreten Pakistan, ayrıca kendi tank üretimi projelerini yürütüyor.

Pakistan, ayrıca Çin ile "JF-17/FC-1" savaş uçağı projesini yürütüyor.

Çin'in "Süper 7" ya da "FC-1" (Fighter China-1) olarak adlandırdığı proje, Pakistan Hava Kuvvetleri'nin taktik ve stratejik ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı.

Bu arada Pakistan'ın Karaçi kentindeki tersanede Fransız "Agosta 90B" tipi denizaltılar üretiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*