Pakistan'a gelen bahar havası depremzedeleri sevindirdi

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Pakistan tarihinin en ağır doğal afetinin yaralarını sarmaya çalışırken, ülkedeki kış soğuklarının sona ermesi yaşam mücadelesi veren depremzedeleri sevindirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

8 Ekim'de meydana gelen ve 87 bin kişinin öldüğü 3 milyondan fazla insanında evsiz kaldığı depremin ardından 4 ay geçti. Depremzedeler için kurulan çadırkent bölgesindeki kış şartlarının yerini bahara bırakması yaşam koşullarını kolaylaştırıyor. Depremin ilk aşamalarını geride bırakan Pakistan yönetimi ile uluslararası yardım kuruluşları baharla birlikte yeniden yapılandırma sürecine hız verdi. Karların erimesiyle açılan dağ yolları yardımların daha seri ulaşımına imkân sağlıyor. Depremde yıkılan okul ve hastane inşaatlarına başlanırken, alt yapı çalışmaları da ilerliyor.

Pakistan yönetimi dağlık bölgelerde evleri yıkılan vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunu Muzafferabad ve İslamabad'da kurulan çadır kentlere yerleştirdi. Özellikle Muzafferabad'da hüküm süren kar yağmur ve soğuk hava şartların 3 milyondan fazla insanın evsiz kaldığı Kuzey Pakistan'da depremzedeleri olumsuz etkilemişti. Geceleri eksi 20 santigrat dereceye kadar inen soğuk hava yerini baharla birlikte ılık havaya bıraktı. Baharın gelmesiyle bölgede ağaçların yapraklarının filizlendiği ve çiçek açtığı, düz alanlarda ise kır çiçekleri ile dolduğu görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious