Pakistan'da ABD ve Nato araçlarına saldırı

Pakistan'da ABD ve Nato araçlarına saldırı.16548
  • Giriş : 08.12.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 07.12.2008 / 23:59:36

Pakistan'da silahlı 300 kişi, ülkenin batısında, Afganistan'a sevkiyatlar için kullanılan 2 park yerine saldırdı. Saldırılarda bir güvenlik görevlisi öldürüldü, 150 araç yakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Peşaver'in dış kesimlerindeki park yerlerine saldırı bugün günün ilk saatlerinde gerçekleştirildi. Polis yetkilisi Sermed Han, "03.10 civarında roket güdümlü bombalar ve taarruz silahlarıyla mücehhez 300'den fazla Taliban, onlarca terminalin bulunduğu bölgeyi kuşattı. Selman isimli bir korumayı öldürdüler ve 2 terminalde 150 kadar aracı yaktılar" dedi. Selman, saldırganların polis gelinceye kadar her şeyi yaktıklarını söyledi.

Saldırının yapıldığı El Faysal terminallerinin yöneticisi İmran Kureşi, terminallerde Afganistan'daki NATO kuvvetlerine malzeme taşıyan kamyonların bulunduğunu, saldırıda onlarca Humvee ve zırhlı aracın da yakıldığını bildirdi. Kureşi, hükümetin güvenliği sağlayamadığını, dolayısıyla işe son vermeyi düşündüklerini ifade etti.

Terminallere pazartesi günü de şafak vakti saldırı gerçekleştirilmiş, 2 şoför öldürülürken onlarca araç da yakılmıştı.
Afganistan'daki ABD ve NATO kuvvetlerine malzeme taşıyan araçlara geçen ay da yolda saldırı yapılmış, 12 kamyona el konulurken 26 mürettebat kaçırılmıştı. Saldırı üzerine Afganistan'a sevkiyatlar için çok önemli bir güzergah olan Hayber geçidi günlerce kapanmıştı.

Pakistan yetkilileri, Peşaver'e 18 kilometre mesafedeki Hayber geçidinden sevkiyatın sadece gündüzleri ve yoğun güvenlik tedbirleri altında yapılmasına müsaade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*