Pakistan'da BBC ve CNN'in yayınları kesildi

  • Giriş : 09.11.2007 / 11:22:00

Amerikan CNN ve İngiliz BBC televizyonlarının yayınları Pakistan'da kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in olağanüstü hal ilan ettiği ve anayasayı askıya aldığı Pakistan'da, bugün çıkan olaylar üzerine uluslar arası haber kanalları Amerikan CNN ve İngiliz BBC televizyonlarının yayınları kesildi.

Müşerref'in geçtiğimiz hafta sonu aldığı olağanüstü hal kararı üzerine yetkililer Pakistan'da özel ve uluslar arası kanalların yayınını durdurmuş, sadece devlet televizyonunun yayın yapmasına izin vermişlerdi.

Gazetelerin normal yayınlanma süreçlerinin devam ettiği ülkede, dün Müşerref'in seçimlerin Şubat ayının ortalarında yapılacağına dair yaptığı açıklama yapması üzerine CNN ve BBC tekrar izlenmeye başlanmıştı. Ancak eski Başbakan Benazir Butto'nun bugün ev hapsinde tutulmasıyla başlayan şiddet olayları üzerine iki kanalın yayınları tekrar kesildi.

Özel kanallara uygulanan sansür, polislerin uydu antenlerini toplaması işlemleriyle devam etmiş ve iki büyük şehirde uydu ekipmanlarının satılması yasaklanmıştı.

Müşerref, darbeyle iktidara geldiği 1999 yılından bu yana medyanın geliştiği ve özgürleştiği yönündeki fikrini savunsa da, Pakistan kamuoyu Devlet Başkanı'na aksi yönde sert eleştirilerde bulunuyor. Benzer sansür olayları, Yüksek Mahkeme Başyargıcı Çaudri'nin Mart ayında görevinden alınması üzerine de yaşanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious