Pakistan'da Butto'nun partisinden Müşerref'e yeşil ışık

Pakistan'da Butto'nun partisinden Müşerref'e yeşil ışık.11032
  • Giriş : 14.01.2008 / 12:34:00

Pakistan'da geçtiğimiz ay suikaste kurban giden eski Başbakan Benazir Butto'nun partisi, genel seçimden sonra Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile çalışabileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Pakistan Halk Partisi sözcüsü Farhatullah Babar, suikastin ardından 18 Şubat'a ertelenen seçimin adil ve şeffaf düzenlenmesinin öncelikleri olduğunu, Müşerref ile çalışıp çalışamayacaklarına daha sonra bakacaklarını, şu an için tüm ihtimallerin açık olduğunu söyledi.

Partililer, Butto'nun ölümünde hükümetin parmağı olduğuna ve Müşerref'in yeterli güvenlik önlemi almadığına inanıyor. Ancak uzmanlar, Halk Partisi'nin 18 Şubatta yapılacak seçimden iyi bir sonuç çıkarabilse de, çoğunluğu sağlamakta zorlanacağı için Devlet Başkanı ile ittifaka gidebileceği yorumunu yapıyor.

Müşerref ile Butto'nun partisi arasında yapılacak bir anlaşmanın ise istikrarsız olacağı ve uzun süre korunamayacağı görüşü savunuluyor.

Uluslar arası Cumhuriyet Enstitüsü'nün yaptığı ankete göre, halkın yüzde 72'si Müşerref'in tekrar devlet başkanı olmasına karşı çıkıyor. Bu hafta sonu yapılan başka bir oylamada ise, katılımcıların yüzde 23'ü Butto suikastinde istihbarat servislerinden şüphelenirken, yüzde 25'lik bir kısım hükümeti sorumlu gösteriyor. Ankete katılanların sadece yüzde 17'si saldırıyı El Kaide yada Taliban'ın yaptığına inanıyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious