Pakistan'da çatışma: 177 ölü

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Pakistanlı kabileler ile El Kaide'ye bağlı Özbek eylemciler arasında süren çatışmalarda geçen haftadan bu yana 177 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2001 yılına kadar ABD askerlerinin bulunduğu Pakistan'ın Afganistan sınırında yer alan Veziristan bölgesi, yerli kabileler ile Asya'dan gelen Özbek eylemciler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Roket atar, havan topu ve makineli tüfeklerin kullanıldığı şiddet olaylarının sonuncusunda Veziristan'ın güneyinde bulunan Gavakava köyündeki bir eve düşen bomba sonucu iki çocuk öldü.

Pakistan hükümeti Cuma günü Paştun kabilesi ile eylemciler arasındaki çatışmalarda 50'den fazla kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Şin Varşak köyündeki görgü şahitleri ağır silahlar kullanılan çatışmaların çok şiddetli geçtiğini, en az 21 kişinin cesedine rastladıklarını belirtti.

Veziristan'da süren şiddet olayları bu ayın başında Özbek eylemcilerin bölgede saygı duyulan bir lidere suikast girişiminde bulunmalarıyla başlamıştı. Kabileler, eylemcilerin silahlarını bırakıp bölgeden ayrılmalarını istiyor. Hükümet yetkilileri de kabileleri destekleyici stratejiler üzerinde çalışıyor. Son iki yılda Taliban ve El Kaide'ye bağlı bölgede 800'den fazla eylemci öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious