Pakistan'da çatışmaların bilançosu: 34 ölü

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Pakistan'ın en büyük şehri Karaçi'de hükümet karşıtı göstericilerin polisle yaşadığı çatışmalarda ölü sayısı 34'e, yaralı sayısı 140'a ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karaçi üst düzey polis yetkililerinin açıklamalarına göre, görevden alınan Yüksek Mahkeme başyargıcı İftihar Muhammed Çaudri'nin yandaşlarını selamlamak üzere havaalanına gelmesinden sonra şiddetli çatışmalar yaşandı. Pompalı tüfekler ve tabancaların da kullanıldığı şiddet olaylarında çok sayıda kişi yaralandı. Polis "AAJ" özel televizyonunun, Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in partisi Müttehid yandaşlarınca yağmalandığını kaydetti.

Krize, Batı ülkelerinin terörle mücadelede kilit önemde bir müttefik olarak gördüğü Müşerref'in, Pakistan'ın liberal görüşlü başyargıcını Mart ayında görevden alması neden oldu. Çaudri'nin taraftarları, bazı dosyalar konusunda hükümeti zorlayan başyargıcın susturulmak istendiğini öne sürüyor.

Baş Yargıç Çaudri, insan hakkı ihlalleri konusunda hükümeti hedef alan soruşturmalara öncülük etmesiyle biliniyor. Baktığı dava dosyaları arasında, güvenlik birimlerinin yasadışı yollarla gözaltına aldığı iddia edilen siyasi eylemcilerin kayıplara karışması gibi hassas konular bulunuyor.

Yetkililer, çıkan olayların, 1999 yılında darbe ile gelen Müşerref'in iktidarındaki en şiddetli çatışmalar olduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious